„Je to výstup roční práce expertů na protidrogovou problematiku. Ta nařízení se musí pravidelně novelizovat právě vzhledem k tomu, jak se vyvíjejí různé syntetické látky, jejichž právní režim je třeba upravit. Jak se vyvíjí mezinárodní ochrana společnosti v boji proti různým anabolikám, jedům a zakázaným látkám," vysvětlil v rozhovoru pro Český rozhlas k normám ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Kabinet schválil i nový výpočet pro obsah účinné látky THC v konopí, který zpřísňuje pravidla. Účinná látka se už nebude vypočítávat z celé rostliny, ale jen z částí, kde je látka umístěna - z okvětí. „Sníží se množina možností, kdy i konopí bylo zákonně pěstováno," dodal k tomu Pospíšil.
Do návrhů je zahrnuta také loňská mezinárodní úmluva proti dopingu ve sportu.
Jak rozhlas zmínil, autoři novely také reagují na stížnosti kaktusářů pěstujících rostliny obsahují meskalin. Tato látka patří přitom mezi omamné a psychotropní látky. Nové nařízení umožňuje některé kaktusy pěstovat, není však možné je zpracovávat tak, aby šlo zmiňovanou látku získat. Podobné opatření podle rádia prý slibovala kaktusářům už bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.
Pěstování konopí k léčebným účelům přitom podporuje například předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Údajně už pracuje na tom, aby vznikla legislativní iniciativa a na své straně má kromě jiných i ministra Pospíšila.
Nakonec rozhlas upozornil, že na novele pracovala řada expertů, například z Národní protidrogové centrály, Antidopingového výboru, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Institutu pro kriminologii a sociální prevenci nebo ministerstev zdravotnictví a vnitra.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb