Kalousek: Abychom neskončili na dně, musíme se mít hůř. A tak vás žádám...

11.04.2012 12:13 | Zprávy

Na smršti daňových opatření, která dolehnou na všechny skupiny obyvatelstva, se dohodla vláda Petra Nečase, čímž plánuje v následujících dvou letech postupně snižovat rozpočtové schodky. Pokud se vezmou v úvahu všechny navržené daňové změny, tak tolik jich v České republice od jejího vzniku naráz nikdy nebylo a tolik se nezvedaly.

Kalousek: Abychom neskončili na dně, musíme se mít hůř. A tak vás žádám...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Vláda rozpočtové odpovědnosti, jak se od počátku kabinet Petra Nečase nechává nazývat, se dohodla téměř v polovině svého funkčního období na tom, jak bude snižovat deficit státního rozpočtu. Využije k tomu razantních opatření, díky nimž se zapíše do historie jako vláda, která od vzniku České republiky provedla naráz nejvíce daňových změn a nejvíce zvedla daně.

Všichni musí počítat s tím, že od roku 2013 dojde ke zvýšení obou sazeb DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent. Vláda očekává, že jen za příští rok vynese toto zvýšení státní pokladně 16,3 miliardy korun. Dalších 5 miliard má přinést uhlíková daň, která začne platit v roce 2014. Dvě miliardy by měly do rozpočtu přitéci díky zvýšení daně z převodu nemovitostí o jeden procentní bod. Zrušení doplatku na bydlení pomůže rozpočtu 800 miliony a sjednocení zdanění tabáku 100 milionů.

Zaměstnanec s průměrným příjmem přijde o pětistovku

Dohodnuty jsou změny, které dolehnou na firmy, podnikatele a živnostníky. Budou omezeny výhody OSVČ, protože při využívání výdajových paušálů už nebudou moci uplatnit všechny daňové slevy a bonusy, navíc u paušálů 30 a 40 procent bude zaveden strop 2 miliony korun. Státu toto opatření přinese 2,3 miliardy, prodej emisních povolenek v aukcích 2,9 miliardy, zrušení zelené nafty 1,6 miliardy a zvýšení zdanění firem s domicilem v daňových rájích z 15 na 35 procent 0,7 miliardy.

Pohorší si všichni zaměstnanci, a to až o stokoruny měsíčně. Od roku 2014 se jim zvýší zdravotní pojištění ze 4,5 na 6,5 procenta. To jim původně měla kompenzovat sazba daně z příjmů 19 procent z hrubé mzdy (počítá se s nimi ve schváleném zákoně), když nyní je 15 procent ze superhrubé mzdy. Nakonec vláda hodlá zavést sazbu o jeden procentní bod vyšší, tedy dvacet procent. Při platu 25 tisíc tak odvede zaměstnanec na dani přibližně tolik jako dosud, na zdravotním pojištění zaplatí o pět set korun víc.

Na důchodce dolehne modifikace valorizačního vzorečku

Mezi chystanými opatřeními je i zrušení ročního daňového paušálu pro zaměstnance ve výši tři tisíce korun, což má přinést státnímu rozpočtu 8,8 miliardy korun, Lidé s příjmem vyšším než je čtyřnásobek průměrné mzdy, tedy kolem sta tisíc korun, se musí připravit na vyšší zdanění nad touto hranicí ve výši sedmi procent. Toto progresívní zdanění vláda označuje jako „solidární příspěvek“ a slibuje si od něj navíc dvě miliardy do státní pokladny. Vyšších příjmových skupin se dotkne i zrušení stropu na zdravotní pojištění.

„Zvyšování daní v době ekonomické krize v takovémto rozsahu považuji od koalice za ekonomický zločin a na tom se shodnu s leckým v celém světě. Jsou to sobečtí diletanti. V podstatě to ukazuje na to, že ti lidé tomu nerozumí a nechápou, když oslabí podniky a lidi, tak zničí i stát. Tuhle jednoduchou pravdu nechápou,“ komentuje pro ParlamentníListy.cz chystané kroky vlády bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý.

Lidé budou nakupovat v sousedních zemích a firmy se přeregistrují

„Tady dochází k neuvěřitelné věci, že je levice kritizuje za zvyšování daní. To by samo o sobě mohlo někoho probudit. Vůbec nechápou, že když v tak malém státě, jako jsme my, zvýší daně, tak všechno, co může, se před těmi daněmi ukryje. Nakupuje se v sousedních zemích, přeregistrují se firmy a tak dále. A to všechno se děje a bude dít ve větší míře. To znamená, oni nechápou ani to nejjednodušší,“ tvrdí dlouholetý předseda sněmovního rozpočtového výboru.

„Ministr financí Kalousek kritizoval jako absolutně nepřijatelnou jednu sazbu DPH ve výši 15 procent v mém návrhu v roce 2006. A kritizoval ji proto, že byla příliš vysoká, údajně. Podívejte se, co dělá dnes. A je pro to jediné vysvětlení. V jeho aritmetice jsou tedy ta jeho čísla asi méně než patnáct,“ ironicky poznamenává bývalý ekonomický expert ODS Tlustý.

Studenty čeká třítisícové zápisné už od letošního září

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník, ova

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Tvrdíte, jak odvádíte ve sněmovně dobrou práci

Ale co přesně jste vlastně za ty roky, co ve sněmovně jste prosadili? A jak chcete naložit s tím, že váš koaliční potenciál je mizivý, takže volit vás je podle mě volit jen poslance do počtu, co stejně nic nezmění. Viz třeba váš návrh na uzákonění referenda. Kolikrát jste ho ve sněmovně třeba v tomt...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

21:53 Jurečkova tabulka o přínosu Ukrajinců: Lež, manipulace, tvrdí opozice. Dali jsme Kyjevu víc než Francie?

Vyplácí se finančně naší zemi Ukrajinci? Podle vlády ano, trend je prý jednoznačný. Jenže řada další…