Spotřební daň by se platila nejen na víno vyrobené v tuzemsku, ale i na to dovezené ze zahraničí. Kalousek tvrdí, že z litru vína by se odvádělo cca 10 korun a chránilo by to české producenty před nekvalitním importem. Nápad ministra financí se však vůbec nelíbí vinařům, za kterými stojí supersilná moravská ČSSD, ale nadšen není ani předseda Věcí veřejných Radek John.
Pětka za kvalitu
Miroslav Kalousek však ví, o čem mluví. „Pokud si někdo dá místo deseti piv dvě krabice vína za dvacku, tak je to santusák. Stát tím přichází o peníze, pivovary také, lidé přijdou o vkus, potažmo chuť. Na pivo spotřební daň je, na víno ne. Já bych samozřejmě nechtěl zdaňovat nějaké malovýrobce, kteří produkují deset až dvacet hektolitrů ročně. Ale člověk, který má rád dobré víno, si místo stovky klidně sto deset korun zaplatí, pětka za kvalitu ho nevytrhne. Naopak si myslím, že toto opatření by bylo určitým krytem před nějakými krabicovými patoky a tudíž i ochranou pro naše vinaře,“ řekl pro ParlamentníListy.cz ministr financí.
Žijí z vína
S jeho názorem úplně nesouhlasí předseda Věcí veřejných Radek John, odborník na víno a sběratel. „Na jižní Moravě jsou stezky pro turisty a vesnice, které žijí z návštěv sklepů a prodeje vína. Pokud by se víno zdražilo, mnoho lidí by přišlo o příjmy. Slušné přívlastkové víno stojí tak sto padesát korun a cenu bych nezvyšoval,“ míní John.
S názorem ministra financí se naprosto rozchází místopředseda ČSSD a senátor Zdeněk Škromach, který reprezentuje vinařský kraj. „Já věřím, že pan ministr financí nemyslí svůj návrh vážně. Určitě by daň z vína působila negativně, jak na naše vinaře, tak i na zbudovanou kulturu konzumace vína, která šla v posleddních letech nahor,“ prohlásil Škromach.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Urban