Loňský rok měl být první ucelený rok fungování nové vlády, která má za sebou výraznou většinu v Poslanecké sněmovně a která měla mít přirozený elán a neunavenost a vláda, která ví, že nejvýraznější reformy je třeba udělat na začátku volebního období a která měla využít i toho, že v roce 2011 nebyly žádné volby.
„Vláda se ukázaly být slabší a méně výkonná, než jak to vypadalo na podzim roku 2010. Oslabovaly ji vnitrokoaliční spory jendnotlivých stran, oslabovaly ji prokázané či neprokázané aféry několika členů vlády, oslabovaly ji odchody několika ministrů, které nastaly v momentu, kdy se tito lidé konečně začali seznamovat se svým ministerstvem a úkoly a které čekaly. Nejvíce ji oslabovaly reálné spory ohledně základních parametrů reforem a absence pevného jednotného názoru na některé zásadní věci. Tam byly substanciální názorové rozdíly," řekl Klaus v pátek na setkání EURO Business Breakfest.
Související: Klaus před byznysmeny: Nečasova vláda je slabší, než jsem čekal
Předáci vládní koalice však s Klausem většinou nesouhlasí. Poměrně ostře se ohradil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazík. „S panem prezidentem nemohu souhlasit. Mrzí mě sice skandály koaličních partnerů i to, co se dělo okolo ministra Bessera, ale i například premiér Zeman vyměňoval řadu ministrů a vláda fungovala dál. Vláda je akceschopná. Prosadila již důchodovou, zdravotnickou, daňovou či sociální reformu. Řeší rozpočtové určení daní a vypořádala se s hazardem. Na pořadu dne jsou církevní restituce," zdůraznil pro ParlamentníListy.cz Gazdík.
SLEDUJEME: Vládní reformy a Miliardy pro církve

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík