Klíčový muž případu CASA mlčí. Poslanci Hamáček a Vidím: Ano, motal se kolem toho

14.06.2012 18:12 | Zprávy

Ani exministryně Vlasta Parkanová, ani její bývalý ředitel sekce vyzbrojování Jiří Staněk. Hlavním režisérem nepodařeného divadla zvaného nákup letounů CASA je bývalý náměstek ministra obrany pro zahraničí Jan Fulík. Vyplývá to z materiálů od nejmenovaného analytika, jenž se zabývá vojenskými zakázkami. A jsou v nich i další zajímavosti. Poslanci Hamáček i Vidím se k tomuto muži v pozadí nechtěli příliš vyjadřovat, ale vše nepřímo potvrdili.

Klíčový muž případu CASA mlčí. Poslanci Hamáček a Vidím: Ano, motal se kolem toho
Foto: hns
Popisek: Letadlo CASA a Parkanová, koláž

Klíčovou osobou byl při nákupu vojenských transportních letounů CASA bývalý poradce a pozdější náměstek ministra obrany Martina Bartáka Jan Fulík. V materiálech, které ParlamentníListy.cz dostaly do rukou, se píše, že létal ke španělskému výrobci CASA neoficiálně vyjednávat již dlouho předtím, než vláda oficiálně pověřila ministerstvo obrany tímto vyjednáváním. Přitom nejde o žádné tajné dokumenty, ale o veřejně přístupné tiskoviny. Z Fulíkova mobilu se však celý den ozývalo, že je buď vypnutý, nebo nedostupný.

Politici chodí okolo

„Jeho jméno se v těchto souvislostech objevovalo. Byl jedním z lidí, kteří o těch strojích jednali. To je ale tak všechno, co vím,“ řekl poslanec ČSSD a stínový ministr obrany Jan Hamáček. Podle několika zdrojů, jak vyplývá z materiálu, má být právě Jan Fulík klíčovým hráčem v případu CASA. Jak se v něm dále píše, Fulík měl nápad na konstrukci uskutečňované transakce s CASA už v době, kdy na resort obrany přešel z ministerstva zahraničí, tedy v roce 2007.

„On to měl vyjednávat. Do jaké hloubky, nevím. Určitě se ale kolem toho motal. Jak se říká, že to byl Barták, tak to není pravda, ten s tím nic nemá společného. Nákup letounů CASA dostal zelenou v době, kdy byla vláda v demisi a dost se předpokládalo, že budou mimořádné volby. V té době se už poslanci moc nevěnovali své klasické poslanecké agendě, ale spíš se starali o předčasné volby. To, že nakonec nebyly, je věc druhá,“ sdělil ParlamentnímListům.cz poslanec a bezpečnostní expert ODS Jan Vidím.

Fulíkova pestrá minulost

Ve veřejně dostupných materiálech se také píše, že začátkem devadesátých let přivedl Fulíka do BIS tehdejší ředitel české civilní tajné služby Jiří Růžek a pak byl nasazován dle potřeby. Jako poradce působil na ministerstvu vnitra, pak zahraničí, kde prý v jednu chvíli pobíral plat a současně byl u BIS evidován, že je na mateřské dovolené, z čehož mu plynuly sociální dávky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…