Komunisté ve vládě? Znárodňovali bychom v duchu ústavnosti, říká Dolejš

28.10.2011 9:31 | Zprávy

Pouhý měsíc po Vítězném únoru 1948 znárodnili komunisté podniky nad 50 zaměstnanců, čímž dostali pod kontrolu 95 procent průmyslu celé země. Obdobná přestavba postihla i zemědělskou oblast. Preference současné KSČM stále rostou a strana je podle průzkumů veřejného mínění už třetí nejsilnější.

Komunisté ve vládě? Znárodňovali bychom v duchu ústavnosti, říká Dolejš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Šance na to, aby komunisté tvořili či spíše spoluutvářeli příští vládu ČR, jsou stále vyšší. Redakce ParlamentníchListů se zeptala přímo stínového ministra financí strany Jiřího Dolejše, jak by realizovali svůj program po převzetí moci a zároveň se stejnými otázkami konfrontovala politologa Zdeňka Zbořila.

Nechceme daněmi nikoho vyplašit

KSČM by se slovy Dolejše po zasednutí do vlády snažila o rozpočtovou konsolidaci. „Šlo by nám v prvé řadě o přerozdělení daňového břemene, tedy o zavedení daňové progrese u přímých daní, zejména korporátních, aby byl možný návrat DPH před rok 2008," predikuje Dolejš. Masového odchodu firem na Kypr či Lichtenštejnsko, tedy do daňových rájů, se Dolejš neobává. Tento jev podle místopředsedy nevyvolá daňové břemeno srovnatelné s většinou zemí EU, které by KSČM případně zavedla.

Podle politologa Zdeňka Zbořila by komunisté nemohli zavést přehnaně vysoké daně, neboť daňová optimalizace je velmi citlivá. Svá tvrzení podpírá historickým vývojem, který je popsán v knize Erasma Rotterdamského „O výchově křesťanského vladaře". „Problém optimalizace daní řešili všichni panovníci, prezidenti a jakékoli hlavy států od nepaměti. A když se to nepodařilo, často to končilo revolucemi a stínáním hlav pomazaných i nepomazaných," zvedá prst Zbořil.

Čtěte také: 


Když nebude EU znárodňovat, tak my také ne

Dolejš v případě vládnutí nepřipouští nějakou masivní znárodňovací kampaň jako vládní prioritu. "Cíl KSČM překonat monopol soukromého vlastnictví je strategický (dlouhodobý), neznamená ale žádné plošné postátňování," vysvětluje místopředseda. To podle Dolejše už beztak proběhlo v souvislosti s krizí 2008 a sanací firem z veřejných zdrojů (záchrana bank, strategických podniků, aj. - pozn. red). „Možnost legálního výkupu majetku soukromých firem tu samozřejmě je, ale závisí na disponibilních zdrojích a většinovém názoru společnosti, jaký tento veřejný zájmem je.

Čtěte také: Jančíkova derniéra. V poslední minutě přiklepl kšeft za 177 milionů


Dolejš se v tomto bodě v podstatě shoduje s názorem Zbořila. Podle politologa by komunisté po volbách skutečně nezačali masově znárodňovat, ale pod podmínkou, že by neroztočila znárodňovací kolo EU. V této souvislosti politolog připomíná, že také československé znárodňování v roce 1945 se dělalo podle britského vzoru a s morální podporou Spojenců. „Po roce 1948 bylo znárodňování navíc zaštítěno autoritou a vojenskou silou SSSR, proti kterým si nedovolila Evropa ani hlesnout. Dnes by mohla KSČM nebo nějaká jiná radikální komunistická či socialistická strana (na socialismus nezapomínejme) znárodňovat (bez arbitráží) jen s pomocí EU a NATO," konstatuje Zbořil. 

Dohodli by se, že se dohodnou

Některé klíčové podniky českého hospodářství, jako třeba OKD, jsou dnes v soukromém vlastnictví. Jak postupovat tady? „Aktuálně držme ČEZ, ČD, České pošty, pražské letiště apod. Neprivatizujeme zdroje na dosud veřejné služby (penze, zdravotnictví)," vysvětluje volební program ParlamentnímListům.cz Dolejš. Podle něj je nejen uhlí klíčovou komoditou, ale rovněž také voda, která už je v mnohých městech také zprivatizovaná.

Čtěte také: Češi sáhnou hlouběji do peněženek. Voda podraží až o 15 procent


Výkup těchto firem se strategickými surovinami by byl podle místopředsedy KSČM nejspíš finančně náročný, byť by se splácel z budoucích výnosů. „Důsledky často nevýhodných privatizačních aktů z 90. let bohužel nelze jednoduše vyřešit," připomíná. Při případném znárodnění strategických firem by prý velmi záleželo na veřejném zájmu. „Když už by k tomu došlo, tak je velmi důležité, aby to probíhalo v souladu s právním řádem a v duchu ústavnosti," zdůrazňuje pro redakci Dolejš.

Reakce na reformy komunistů u podnikatelů jako Babiš, Kellner nebo Bakala, kteří drží své akcie v těchto strategických významných firmách, by byla podle Zbořila smířlivá . „Když se podívám do opozičních lavic Poslanecké sněmovny, myslím, že by se velmi rychle všichni dohodli. Čínští "rudí kapitalisté", kterým se i v ČLR říká technokratická "rudá dynastie", jsou lákavým vzorem," naráží Zbořil na to, že pokud miliardáři v Číně spolupracují s tamní vládou, nemůže se jim nic stát, proto jich tam také žije už přes 130.

Čtěte také: Komunisty mrazí. Paroubek může žít z našich chyb, míní Dolejš


Foto: Hans Štembera


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…