Pokud chce Petr Nečas vydržet v čele koaliční vlády celé volební období, musí zapomenout na to, že by kontrasignoval jmenování kteréhokoli z velvyslanců prezidentem Milošem Zemanem bez souhlasu ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Podle Ústavy jsou sice rozhodující jen podpisy hlavy státu a premiéra, nikoho jiného, ale šéf české diplomacie a zároveň předseda TOP 09 by v takovém okamžiku neváhal ani okamžik a položil by vládu.
Hodně prestižní záležitostí je jmenování velvyslanců nejen z hlediska jich samotných, ale ještě více z pohledu těch, kteří mají do obsazení diplomatických postů co mluvit. „Pro jmenování velvyslance je určující prezident republiky a předseda vlády. Tito dva se musí shodnout. Nakolik přihlédnou k názoru ministra zahraničí, je na jejich uvážení,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz odborník na ústavní právo Zdeněk Koudelka.
Podle Ústavy rozhodují o velvyslancích prezident a premiér
Takhle sice hovoří Ústava, ale zaběhnutou zvyklostí u nás bylo, že výběr diplomatů byl v kompetenci ministra zahraničí a jeho návrh předseda vlády i prezident svými podpisy jen stvrzovali. To však po přímé prezidentské volbě přestává platit. Její vítěz Miloš Zeman se nemíní smířit se svou formální rolí a rád by na místa velvyslanců prosadil své kandidáty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník