Podle Drábka by navrhované zvýšení odpovídalo možnostem české ekonomiky. "Respektuji argumenty vlády, že v současné ekonomické situaci si vláda nemůže dovolit rozhodnout o zvýšení minimální mzdy, když nevíme, jakým způsobem se bude ekonomika České republiky vyvíjet," řekl Drábek.
Sociální partneři vlády, tedy zaměstnavatelé a odbory, se k navýšení hrubé minimální mzdy nestaví jednotně. Zatímco největší odborová centrála v zemi, Českomoravská konfederace odborových svazů, požadovala v připomínkovém řízení zvýšení základní sazby minimální mzdy na 9200 Kč měsíčně, druhá největší centrála, Asociace samostatných odborů, byla pro zvýšení na 8500 korun.
Na straně zaměstnavatelů zvýšení odmítá například Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, protože by to podle ní komplikovalo ekonomické podmínky firem. Naproti tomu Hospodářská komora podpořila zvýšení na 8400 korun.
Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí se odměňování minimální mzdou týká zhruba dvou až tří procent, tedy 80.000 až 120.000 všech zaměstnanců v České republice.
Čtěte také:
-
Mzda je 24 tisíc. To je ukazatel ... k smíchu, zlobí se levice
-
"Prasata v žitě" zažijí bohaté Vánoce. Levice vás straší, hlásí ODS a TOP 09
-
Vladimír Dlouhý: Za krizi mohou i obyčejní lidé, kteří žili na dluh
-
Lidé prý necinkali klíči, aby se dočkali chudoby pro sebe a své děti
-
"Bude to hustý." Přijde taková krize, že už o ní mluví i Kalousek
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas