Modrý poslanec Vidím: Nečas není lev salónů. Je ale silný a schopný

29.09.2011 20:48 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Vnější obraz koaliční vlády je dost tragický. Premiér Petr Nečas, přestože důležité zákony dokáže prosadit, komunikuje jako postarší kantor a mentoruje. Tak bezpečnostní expert a poslanec ODS Jan Vidím míří kritikou do vlastních řad. Vládní hádky a hašteření nahrává opoziční ČSSD, které s rukama v klíně rostou preference. Vládu složenou z kolegů pro ParlamentníListy.cz dokonce obodoval jako rozhodčí při krasobruslení.

Modrý poslanec Vidím: Nečas není lev salónů. Je ale silný a schopný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Vidím

„Měsíc poté, co jsme dali tu naší trojkolku dohromady, se už začala rozpadat. Pořád se někdo proti někomu vymezuje, ministři se navzájem nedokážou podpořit a tak dále. Samé hádky a hašteření. Sociálním demokratům tak neseme preference na stříbrném podnosu. Lidi jsou z toho, co předvádíme, naštvaný a já se jim ani nedivím. Jako se v krasobruslení dávaly, od jedné do šesti, známky, dal bych vládě za techniku 5,6, ale za styl či krásu jen půl bodu," kritizuje vládní koalici poslanec ODS Jan Vidím.

Dále čtěte:
Pane Nečasi, lidé Vás prý mají zase trochu raději
Petr Dimun: Jedna dvě, soudruh jde, soudruh si jde pro Tebe...

Sledujeme výzkumy MÉDEA RESEARCH, STEM, CVVM, FI a SANEP

Nečas je introvertní učitel

Premiéra Petra Nečase by nejspíš oznámkoval stejně. „Je introvert s neskutečnými encyklopedickými znalostmi. Není lev salonů, ani Mirek Topolánek, co dokázal bouchnout do stolu a vyříkat si to s lidmi na férovku. Nicméně není slabý premiér. Je jiný než všichni, co byli před ním. V posledních dnech dokázal prohnat sněmovnou neuvěřitelný reformní balík, což ukazuje na jeho sílu a schopnosti," míní Vidím s tím, že premiér Petr Nečas se většinou chová jako učitel, který mentoruje, což mnoho lidí spíš popudí. Prostě komunikační styl Jan Amos Komenský alias Nečas nefunguje. „Za katedrou by byl naprosto výjimečný, ale když je třídou celé Česko, moc se to nedaří," podotýká.

„Chybí mu esprit amerických politiků, kteří se s obrovským úsměvem objímají se svými voliči. Petr má ruce u těla, úsměv úzký, ale říká rozumné věci. Více rozumu než divadla. Vláda by měla zvolit nějakou jinou komunikační strategii. Objednat reklamní plochy a vysvětlit, co reformy znamenají. Anebo se spojit s nějakým důvěryhodným komunikátorem, který by reformám vnitřně věřil a přesvědčil by o jejich prospěšnosti veřejnost," doplňuje.

Zvedl by ruku pro Tluchoře

V mateřské ODS prý vždy existovala přinejmenším dvě křídla. Jedno více konzervativní, druhé liberálnější. „Od počátku byla strana koncipována jako širokorozchodná kolejnice. Někteří jsou liberálnější ve společenských otázkách, ale konzervativnější v ekonomice a naopak. Petr Tluchoř má ve středních Čechách dost významnou pozici. Je schopný komunikátor a má dobré přesvědčovací schopnosti. Zatím jsou schopni se s Petrem Bendlem domluvit. Nikdy nepůjdou na krev, ale kdyby došlo k hlasování, kdo z koho, zvedl bych ruku pro Petra Tluchoře, protože jsou mi některé jeho aktivity blízké" vysvětluje pro ParlamentníListy.cz.

Ostatně  Vidím byl jedním ze zakládajících členů ODS. Největší změna ve straně podle něj nastala s odchodem Václava Klause do prezidentské pozice. „Strana se víc rozkročila směrem k politickému středu. Ostatně Klausův euroskepticismus sdílím. Můj děda byl legionář, co se probojovával až do Vladivostoku a pak se domů vracel lodí kolem světa. Bojoval za samostatné Československo a chtěl nás vytrhnout z rakouskouherského molochu. Nebudu tedy hnát zemi do bruselského molochu. Vždyť by se dědeček v hrobě obracel. To nepřipustím," vysvětluje. Prezident Václav Klaus je jeho politickým vzorem, ale do jeho strany, o jejímž zrodu se dlouho spekuluje, by nevstoupil. Nebude prý převlékat kabát.

Boj proti komunismu už je vyčpělé téma

Boj proti komunismu jako téma české pravice prý již ztrácí na atraktivnosti, protože ho společnost v podstatě odsunula na druhou kolej. „Dnes už je vyčpělé a netřeba se za něj schovávat. Už bychom téma: zakažme komunisty, neměli nést jako hlavní prapor. V tomto případě beru na sebe část viny. V politice se motám od devadesátého roku a tehdy jsme mohli pro dekomunizaci společnosti hodně udělat. Jsem spoluautorem lustračního zákona a zpravodajem zákona o třetím odboji, ale dalo se udělat víc. Měl jsem s kolegy více křičet, aby se politická strana, která má v názvu slovo komunismus, zakázala. Nese totiž v sobě všechny ty koncentráky, popravy a tak dále. Když tehdy chartista Petr Pithart pronesl, že slyší trávu růst, abychom komunisty nechali na pokoji, podlehli jsme jeho autoritě. Výsledkem je, že tady máme silnou partu, která komunismus nese hrdě ve svém názvu, a třeba paní Semelová s panem Grospičem mají v parlamentu projevy, za které by se nemuselo stydět ani Rudé právo z padesátého roku. Tehdy by za to dostali vyznamenání Klementa Gottwalda," dodává s tím, že zákon o protiprávnosti komunistického režimu sice existuje, ale nic neřeší.

Čtěte také:

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…