Nečas si chce ještě promluvit s Lessym. Má na to právo, zní z ODS

21.01.2011 13:31 | Zprávy

AKTUALIZOVÁNO Válka o policejního prezidenta je stále neukončená. Petr Nečas po schůzce s ministrem vnitra Radkem Johnem řekl, že si musí nejdříve s kandidátem na policejního prezidenta promluvit a pak se rozhodne, zda dá souhlas s jeho jmenováním.

Nečas si chce ještě promluvit s Lessym. Má na to právo, zní z ODS

"Názor na výběr policejního prezidenta nezměním," řekl ale premiér.  "My jsme si dnes s panem ministrem vyměnili stanoviska, na svých názorech ale nemám důvod cokoliv měnit. Sejdu se s panem Lessym a pak se rozhodnu," dodal k tomu Nečas.

"Chápu, že pan premiér chce napřed mluvit s kandidátem. Ale doufám, že to povede ke jmenování policejního prezidenta, kterého naše země potřebuje," kontroval na to John, jenž chtěl Lessyho jmenovat do funkce již dnes.

V nepsané koaliční dohodě se ovšem všechny strany dohodly, že o jmenování nového policejního prezidenta nebude rozhodovat sám ministr vnitra, ale že krok posvětí i premiér.

Není to politický střet

"Já celou věc nechápu jako politický střet. Je ale potřeba vycházet ze zákona. Premiér se snaží jednat uvážlivě, aby nedestabilizoval koalici. Jeho postoj považuji za správný. Nicméně je třeba zdůraznit, že se Radek John svým výběrem policejního prezidenta podle řady právních analýz i dle mého politického názoru pohyboval na hraně zákona. Zákon je ale třeba dodržovat," okomentoval brífink pro ParlamentníListy.cz první místopředseda Senátu a člen grémia ODS Přemysl Sobotka.

"Pán premiér má dobré důvody, proč finální rozhodnutí odkládá. ODS dělá maximum, aby koaliční vláda zůstala funkční, stabilní a akceschopná. Je faktem, že některé kroky Věcí veřejných jsou pro ODS již na prahu bolesti. Pan premiér se s panem Lessym setká a patrně i na základě toho zváží, zda je kvalitním kandidátem a zda jeho jmenování posvětí. Více se ale musíte zeptat pan premiéra," řekl redakci předseda senátního klubu ODS Richard Svoboda.

SLEDUJEME téma Policejní prezident

Petra Lessyho jako šéfa policie doporučila expertní komise. Způsob výběru ale od samého počátku kritizoval a stále kritizuje premiér Nečas. Nezdá se mu to v souladu se služebním zákonem. Výběrovou komisi dokonce Nečas označil jako kočkopsa. John však vše považuje za transparentní a legitimitu výběru komisí podle něj prý posvětili i právní experti.

Více: Johnova kočkopsa nechci

Nečas v kritice způsobu výběru šéfa policie není sám. Stojí za ním celá ODS. "Ministr vnitra má sice právo výběru, ale i on musí respektovat služební zákon a v tomto případě není jistota, že byl dodržen," konstatovali k tomu nedávno poslanci ODS.

Kalousek varoval: Nesmí tady existovat politizace výběru

TOP 09 se prý nechce v žádném případě do sporu o způsob výběru policejního šéfa vměšovat . V rozhovoru pro Českou televizi to připomněl místopředseda strany Miroslav Kalousek. Podle něj TOP 09 respektuje právo ministra vnitra policejního šéfa navrhnout a stejné právo premiéra říci k tomuto výběru ano nebo ne.

„Politické strany by měly být velmi zdrženlivé ve snaze uplatnit svůj vliv na vedení institucí, jako je policejní prezidium," řekl dnes v rozhovoru pro ČT24 Kalousek.  „TOP 09 nesouhlasí s tím, aby tady existovala tato nemístná politizace výběru policejního prezidenta. O něm nehlasují politické strany, tady bychom si tohoto faktu měli být vědomi," zdůraznil Kalousek.

I proto neměla TOP 09 podle něj ani výhrady ke složení komise, která měla policejního prezidenta vybrat. „Složení té komise je věcí ministra vnitra, který za to odpovídá. My jsme ani netrvali na tom, že tam máme být účastni. Do komise jsme nechtěli poslat politika, ale bezpečnostního experta, a ten pak posoudil pouze kompetenci, nic jiného," dodal Kalousek.

Bublan zřejmě kvůli výběru svolá zasedání výboru

Podobně jako místopředseda TOP09, tak i předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost a exministr vnitra František Bublan (ČSSD) v celém případu vidí velký problém, neboť ani podle něj není možné, aby do výběru hovořily politické strany.

„Bude to politické stigma pana Lessyho, kterou vytváří pan premiér, neboť tento výběr bude poznamenán politickými spory. Neměla by to být rozhodně politická volba, ale odborná záležitost," sdělil Bublan a s tím, že zřejmě kvůli výběru svolá mimořádnou schůzi branně-bezpečnostního výboru, neboť celá věc poškozuje policii samotnou. 

Komise první den vyřadila Čecha i Bílka

Komise pro výběr policejního prezidenta zasedala poprvé v úterý. Tehdy ovšem nedoporučila pro tuto funkci ani náměstka ministra vnitra Viktora Čecha, ale ani náměstka policejního prezidenta Ivana Bílka.

Ve středu pak zasedala opět a vybírala ze zbylých tří zájemců, jimž byli šéf pražské policie Martin Červíček, náměstek šéfa jihomoravské policie Petr Lessy a ředitel policie Ústeckého kraje Jiří Vorálek. Jako vhodného kandidáta pak vybrala právě Lessyho.

Lessy chce svou vizi dát do 30 dnů

Z postu policejního prezidenta odešel s koncem loňského roku Oldřich Martinů. Rezignoval hlavně na přání Věcí veřejných. Strana si stěžovala na to, že v policii pod vedením Martinů zadrhává šetření závažných kauz, hlavně těch, které se týkají korupce. Výběrové řízení pak vyhlásil John 4. ledna, zájemci o pozici šéfa policie mohli podávat přihlášky do 10. ledna.

Lessy má prý vizi, co by chtěl v policii udělat, ale požádal o dobu hájení. „Chtěl bych vás požádat, abyste mi dali nějaký prostor, abych během dalších 30 dnů mohl představit vizi," dodal.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb, lp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…