Pospíšil je s organizací Mladých konzervativců (MK), v očích mnohých jakousi přípravkou ODS, těsně spjat. V politice byl aktivní už od svých devatenácti let, kdy vstoupil do Občanské demokratické aliance. Poměrně neduživou stranu, která vždy fungovala ve stínu tehdejší Klausovy ODS ale opustil a přešel do partaje, která naopak stále funguje jako jedna ze dvou nejsilnějších v zemi. V roce 1998, kdy do řad Klausových příznivců vstoupil, spolu s několika dalšími založil také regionální buňku Mladých konzervativců.
Ti na svého bývalého člena sice dopustit nedají, ale v otázkách okolo současného dění ve Strakově akademii jsou poměrně dosti zdrženliví. „Jsem v posledních dnech poměrně zaneprázdněn, před dvěma dny jsem dodělal magistra,“ odpověděl ParlamentnímListům.cz na dotaz ke sporu Nečas versus Pospíšil místopředseda MK pro oblast veřejné prezentace Matěj Trávníček, který má nyní, v druhý den kauzy, k celé věci údajně minimální informace.
Sledujeme dění kolem Pospíšilova pádu
Pospíšil byl jeho jednoznačným favoritem ve vládě Petra Nečase. "Poznal jsem jej osobně, v čele svého resortu odvedl za ta léta obrovský kus práce. Jmenujme Občanský zákoník, zrychlení soudního řízení a jiné. Jsem velice zvědav na vysvětlení pana premiéra,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz mladý politik, který prý v posledních dnech neměl čas média sledovat.
Nedůvěryhodná Nečasova slova
„Byl to jeden z nejdůvěryhodnějších ministrů, za ODS pak nejdůvěryhodnější vůbec,“ nešetří modrý zbytek Nečasova kabinetu Filip Klouda, odpovědný v hnutí za pořádání akcí a konferencí. Nečasem uvedené důvody ale nepovažuje vůbec za důvěryhodné, byť podle svých slov do pozadí celé věci nevidí, aby mohl vynášet nějaké jasné závěry.
Matrin Dytrych, který má u MK na starost oblast vysokého a středního školství, se k situaci na ministerstvu spravedlnosti také příliš vyjadřovat nechtěl. „Je to těžké, pokud nemám žádné informace kromě těch z médií. Ale snažím se věřit tomu, že premiér nějaké opravdu vážné důvody k Pospíšilovu odvolání má,“ uvedl Dytrych s tím, že v dosud publikovaných vyjádřeních premiéra opravdu podstatné prohřešky Pospíšila rozhodně nenachází.
„Pokud se žádné další neobjeví? Tak to je špatně, protože za celou kariéru Jiřího Pospíšila jsem neslyšel o jediné kauze, jediném vyloženě špatném kroku a bylo by dobré vědět důvody skutečné, které vedly k odvolání nejoblíbenějšího ministra ODS,“ dodal Dytrych. Jako vzor stručnosti ve vyjadřování by pak mohl politikům sloužit Roman Štěpánek, zabývající se v MK grantovou problematikou. „Působení v úřadě šedesát pět procent, důvody odvolání budu hodnotit, až kauza někam dál pokročí,“ odpověděl v během několika sekund na dotaz ParlamentníchListů.cz.
Jiří Pospíšil patřil mezi řadu dnes známých politiků, kteří vyšli z řad MK. Na ministerský post dosáhli třeba Ivan Langer, vykroužkovaný voliči Olomouckého kraje ve volbách 2010 nebo Pavel Drobil, známý z první velké kauzy Nečasovy vlády související se stranickým financováním a předražením pražské čističky. Mezi poslanci najdeme členy MK například v Janu Vidímovi nebo Davidu Šeichovi. V europarlamentu pak ČR zastupuje bývalý mladý konzervativec a euroskeptik Jan Zahradil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Ivánek