Spolupracovník sdružení Brnění Svatopluk Bartík v České televizi označil sázkařské společnosti jako „hazardní mafii“. Domácí loterní společnosti ze sdružení SPELOS proto na něj podávají trestní oznámení.
„Nikdy jsme se nebránili diskuzi. Nejsme slepí a hluší, abychom nevěděli, že obor našeho podnikání je celospolečensky citlivý. Právě proto jsme ale vždy byli pro, aby stát stanovil jasná a neměnná pravidla pro všechny, kdo se v loterním světě pohybuje. To, co dnes vyhlašuje sdružení Brnění, je ale úplně mimo realitu. Boří to stanovené zákonné podmínky na trhu, poškozuje to dnes nejprůhlednější segment loterních her a výkřiky o hazardní mafii, to už je opravdu přes čáru,“ komentuje poslední mediální aktivitu sdružení Brnění Petr Vrzáň, ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů SPELOS.
Spor se točí kolem povolení videoloterních terminálů. Část veřejnosti v čele se sdružením Brnění požaduje, aby obce mohly zakazovat provoz těchto herních zařízení. Přitom je dříve povolil stát zastoupený ministerstvem financí.
Zákon nás poškozuje
Původně dostaly videoloterní terminály povolení až na deset let. Nedávná novela loterního zákona podmínky zpřísnila a stanovila zákonem přechodnou ochrannou lhůtu na tři roky. „Jednoznačně respektujeme zákon, byť nás i zmíněná novela postavila do podnikatelsky horší pozice, než bylo původně stanoveno. Nemůžeme ale připustit, že budeme v dobré víře investovat desítky a stovky milionů do nejmodernějšího zařízení, které dává státu luxus absolutní kontroly provozu v reálném čase přes počítač, a pak nám bude řečeno – nezlobte se, ale původní povolení neplatí, sbalte si to a jděte,“ pokračuje Petr Vrzáň.
Zástupci provozovatelů videoloterních terminálů upozorňují i na zavádějící argumenty lidí, kteří se snaží tato herní zařízení zakázat. Ti totiž pravidelně hází takzvaně do jednoho pytle klasické automaty právě s videoloterním terminálem. SPELOS však poukazuje na skutečnost, že jde technicky o diametrálně odlišná zařízení. „Průhlednost provozu těchto zařízení, ale samozřejmě něco stojí. Proto bylo logické, že se stanovila určitá pevná doba jejich provozu, aby se investice mohla vrátit. To je přeci zcela normální. Pokud se ale teď najednou podmínky změní, tak se samozřejmě musíme bránit. A to už nemluvím o navazujících věcech. Na výrobě terminálů se významně podílí český průmysl, kromě toho samotné loterní podnikání dává obživu zhruba 40 tisícům lidí,“ dodává Petr Vrzáň.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: az