Celý problém vznikl tím, jak se agendy sociálních dávek převedly od Nového roku pod úřady práce. Kvůli této novince zmatek ve vyplácení dávek nastal. Těch se totiž v Česku vyplácí měsíčně řádově desetitisíce.
„V systému dávek pomoci v hmotné nouzi bylo, dle předběžných údajů, přitom v roce 2011 v průměru měsíčně vyplaceno zhruba 101,5 tis. příspěvků na živobytí; 26,1 tis. doplatků na bydlení a 10,0 tis. dávek mimořádné okamžité pomoci. V souvislosti se zvýšením částek životního minima v tomto roce lze navíc předpokládat nárůst těchto hodnot – i když snad nikoli zásadní,“ řekla ParlamentnímListům.cz mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.
To, jaký skutečný počet dávek v hmotné nouzi bude jen v prvním měsíci tohoto roku nakonec vyplacen, zatím upřesnit nedokázala. „Údaje za leden 2012 budou k dispozici až zpětně – tedy v průběhu následujícího měsíce,“ vysvětlila dále Plívová s tím, že se dá však předpokládat to, že kvůli navýšení životního minima, bude žadatelů o dávky v hmotné nouzi více, než v minulosti.
"Životní minimum se v Česku navyšovalo po devíti letech - tento rok se k tomu navýšení impulsem stala vyšší dan z přidané hodnoty," vysvětlila ještě pro ParlamentníListy.cz mluvčí MPSV Viktorie Plívová.
Je v Česku skutečně tolik osob v nouzi nebo jde o masové zneužívání systému?
Na vysvětlení je třeba uvést, že dávky pomoci v hmotné nouzi slouží ke krytí základních životních potřeb osob, které nemají dostatečné finanční prostředky k jejich zajištění, tedy nacházejí se v hmotné nouzi.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová