Novinářský velmistr Petránek o dnešku: Nechutné, Masaryk se otáčí v hrobě. A Zeman...

04.07.2013 4:41 | Zprávy

To, že by kolaps vlády Petra Nečase v důsledku odhalení (či podezření) celé řady kriminálních deliktů, mohl být politické spiknutí, si dlouholetý zkušený politický komentátor Jan Petránek nemyslí. „Žádné spiknutí to není, ale nenávist skupinek, které se snaží, stejně jako v prvobytně pospolné společnosti porcovat mamuta, za tím stát může a zřejmě stojí,“ řekl ParlamentnímListům.cz.

Novinářský velmistr Petránek o dnešku: Nechutné, Masaryk se otáčí v hrobě. A Zeman...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Jan Petránek, novinář a publicista

Zprvu oblíbený a důvěryhodný politik Petr Nečas odchází po svém necelém tříletém působení v čele koaliční vlády jako jeden z nejhůře hodnocených premiérů v historii Česka. Ukázal to aktuální exkluzivní průzkum společnosti SANEP. Špatně ho vnímá 27,4 % veřejnosti a jako absolutně nejhoršího premiéra ho označuje 22,7 procent dotazovaných. A dobře si nestojí ani jeho vláda. Ta si vysloužila dostatečnou průměrnou známku, přičemž nejhorší, tedy nedostatečnou, jí dala bezmála polovina Čechů - 45,8 procent. Průzkum poodhalil i to, že české vrcholné politické reprezentaci důvěřuje v souhrnu pouze každý desátý člověk. Vizitka tedy opravdu nic moc.

„Dá se hovořit o tom, že se tu rozhoduje velký polistopadový smutek. Vše, co se děje a vyplývá na povrch, je natolik nechutné, že se snad musí T. G. Masaryk otáčet v hrobě. Navíc z toho, co prosakuje na veřejnost, si vůbec nemůžeme být jistí, zda existuje někdo v té vysoké politice zainteresovaný, kdo má opravdu čisté ruce,“ okomentoval vývoj událostí pro ParlamentníListy.cz zkušený novinářský matador a guru Jan Petránek.

Podle něj tu nyní panuje chaotický boj celé řady skupin. A to pro Českou republiku není dobré. „Vždyť ony nejsou schopny, i když se snaží v tom svém boji urvat nějakou slušnou pozici, deklarovat základní demokratické principy. Což s sebou samozřejmě obnáší i to, aby se rychle zřekly těch, kteří ty demokratické principy pošlapávají a nedodržují, i je přímo porušují. To skutečně není dobrý signál. Proto se domnívám, že se to chování politických špiček nyní dá srovnat se stavem, který panoval v prvobytně pospolné společnosti. Jen s tím rozdílem, že tehdy se ti lidé prali o mamuta, dnes o moc,“ pokračoval dál Petránek.

Figura nejvyššího stratéga - Miloš Zeman 

Podle něj nyní nejvyšší pozici strategického hráče zaujal prezident Miloš Zeman. „Jako pragmatik moc dobře ví, že jak vláda, tak i strana Petra Nečase, je natolik zkompromitovaná, že se nakonec celá ta jí budovaná struktura zhroutí, a to i navzdory ohlášené získané podpoře 101 hlasů poslanců. Tak to prostě nemůže fungovat. I proto se domnívám, že momentálně stavěná vláda Jiřím Rusnokem zřejmě Česko dovede k řádnému termínu voleb,“ uzavřel Jan Petránek svůj pohled na aktuální události na politické scéně.   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

JUDr. Pavel Staněk, MBA byl položen dotaz

Nepřijde vám ten váš návrh na výpověď bez důvodu úplně asociální?

Neměli byste spíš navrhovat věci, které by lidem pomohli a co se týká práce třeba řešit rostoucí nezaměstnanost nebo mzdy, které jsou u nás v porovnání s dalšími státy dost podprůměrné? Já mám čím dál víc dojem, že vy tu nejste vůbec od toho, abyste lidem pomáhali, spíš naopak. Nebo máte dojem, že s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

4:40 Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

„Vrátili jsme Česku respekt v zahraničí“. To tvrdí premiér Petr Fiala i další politici z koalice SPO…