Nový volební zákoník má posílit voliče a zabránit manipulaci s výsledky

14.03.2012 21:48 | Zprávy

Vláda ve středu schválila věcný záměr nového volebního zákoníku pro všechny typy voleb. Uložila také ministru vnitra, aby jej v definitivní podobě předložil do konce letošního roku, uvedly zdroje obeznámené s jednáním vlády.

Nový volební zákoník má posílit voliče a zabránit manipulaci s výsledky
Foto: Archiv
Popisek: Volební místnost

Debatu o věcném záměru nového zákoníku kabinet vedl už v loňském roce, diskusi tehdy přerušil kvůli snaze získat širší politickou podporu. K přijetí volebního zákona je totiž třeba ústavní většina, to znamená i souhlas alespoň části opozice.

Vláda dnes navíc uložila ministru vnitra Janu Kubicemu, aby do konce července předložil návrh možností elektronického hlasování.

Dnes schválený návrh je výsledkem jednání koaličně-opoziční pracovní skupiny, kde se sešli zástupci všech poslaneckých a senátorských klubů.

Změny tak doznají některé volební lhůty. Na 14 dní by se z týdne měla prodloužit dnů doba mezi prvním a druhým kolem senátních voleb, stejné termíny jsou také v nyní sněmovnou projednávaném prováděcím zákonu o přímé volbě prezidenta.

Posílit voliče a nedělit obce

Návrh přináší také sjednocení hranice pro preferenční hlasy, čímž by se měla posílit pozice voliče při výběru kandidáta. Nově by se měl limit pro posun na kandidátní listině snížit z deseti na pět procent u voleb do obecních, krajských zastupitelstev i do Poslanecké sněmovny.

Věcný záměr obsahuje mimo jiné zákaz dělení obcí na volební obvody. Vicepremiérka Karolína Peake (VV), která pracovní skupinu vedla, nedávno poukázala na to, že takovýmto dělením se v Praze v minulosti manipulovalo volebními výsledky ve prospěch větších stran. V souvislosti s hlavním městem nakonec věcný záměr prosazuje zachování metropole jako obce, padl tak návrh, aby se do zastupitelstva Prahy volilo jako do krajských zastupitelstev.

Pevný termín voleb vyžaduje změnu ústavy

Voličské průkazy má podle věcného záměru být možné využít při volbách do sněmovny, Senátu, Evropského parlamentu i krajských volbách. Vydávány nebudou pouze při volbách do zastupitelstev obcí.

Všechny volby by se podle kodexu měly konat ve dvou dnech - v pátek a sobotu. V případě prezidentských, senátních, krajských i obecních také přípravná skupina souhlasila se stanovením pevného termínu voleb. To však vyžaduje změnu ústavy.

V porovnání se současným stavem se nijak nemají změnit volební období, volební orgány, soudní přezkum, projednávání a přezkum kandidátních listin ani vlastní hlasování a zjišťování výsledků voleb.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Proč právě teď odvoláváte Bartoše?

Nevěřím, že je za tím fiasko s digitalizací stavebního řízení, kdyby ano, vyhodil byste ho už dřív. Proč tak najednou? A co pozitivního podle vás teď změní nový ministr? Vždyť než se zorientuje, bude problém narůstat a za rok jsou volby.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krysa, zní mezi Piráty o ministrovi. Holec: Až odejdou z vlády, dozvíme se věci

14:30 Krysa, zní mezi Piráty o ministrovi. Holec: Až odejdou z vlády, dozvíme se věci

Konec Pirátů v Čechách? Po jejich totálním propadu v krajských volbách, kde dostali od voličů takový…