Odboráři se na podzim uchýlí k protestům, pokud příští rok nedostanou státní zaměstnanci přidáno o 3,5 procenta. Zástupci odborů o tom v pátek jednali s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) a mají jeho podporu. Háček totiž spočívá v tom, že se odboroví předáci obávají toho, že si ze slíbené částky na zvýšení platů přilepší jen některé profese a pracovníci (na určitých postech). Obavy jsou i z toho, že částka slíbená na zvýšení mezd se může v praxi rozptýlit na narovnání platových tabulek a na odměny podle služebního zákona.
„Na počátku všeho byl slib, že platy státních zaměstnanců vzrostou o 3,5 procent. Ovšem jak jde čas, podmínky a představy se postupně mění, takže – pokud bychom souhlasili s tím scénářem, který by byl nyní ve hře, znamenalo by to, že by státní zaměstnanci dostali přidáno tak 200, 300 korun. A to odmítáme, jelikož to nebyl náš cíl,“ řekl ParlamentnímListům.cz Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).
Ve státní správě sedí a pobírají platy často lidé, co tam nemají co dělat
Podle něj je třeba též přehodnotit to, kdo sedí často na výhodných pozicích - například na ministerstvech - nikoli z hlediska potřebnosti, ale proto, že tam byl dosazen politickými tlaky a pobírá za to někdy nadstandardní plat a odměny. „Samozřejmě, mohou mezi nimi být užiteční a kvalitní odborníci, ovšem mělo by být na samotném zvážení ministra každého rezortu, zda si tam tyto lidi ponechá či nikoli,“ uvedl Středula.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová