Pane ministře, prý šikanujete nezaměstnané. Ptali jsme se Drábka

30.12.2011 5:08 | Zprávy

Lidé bez práce mají tvrdý chléb. Pravidelně se musí hlásit na kontaktních místech Czech Point, často tak musí i několikrát týdně cestovat do jiného města. Na vlastní náklady. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) ale o změně opatření neuvažuje. Prý se osvědčilo. Nezaměstnaní, ale i někteří politici, však mají jiný názor.

Pane ministře, prý šikanujete nezaměstnané. Ptali jsme se Drábka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09

Represe nezaměstnaných. I tak se někdy hovoří o novinkách, které pro lidi bez práce zavedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Vybraní nezaměstnaní mají totiž nově povinnost dostavovat se na určený Czech Point na České poště. Mají tam chodit dva až třikrát týdně. Důvod? Snaha zabránit práci na černo, a tedy porušování zákona. Nezaměstnaný totiž neví, kdy bude znovu předvolán. Právě to mu má znesnadnit práci na černo.

Celá novinka má ale i druhou stranu mince. Pokud nezaměstnaný neví, kdy se bude muset na Czech Point dostavit, má problémy i s hledáním nové práce a účastí na pohovorech. Celá věc je navíc finančně nákladná, lidé totiž často musí na Czech Pointy i několikrát týdně dojíždět mimo místo svého bydliště. Na vlastní náklady.

Také Drábkova stranická kolegyně, poslankyně a členka sněmovního sociálního výboru, Gabriela Pecková, připouští, že zavedená novinka nemusí být příliš šťastným opatřením.

"Pan ministr určitě neměl v úmyslu stěžovat situaci těm, kteří nikdy systém nezneužívali, ani to dělat nebudou," řekla pro ParlamentníListy.cz. Naráží tak na spekulace, že neadresnost systému, který bezhlavě určuje, kdo na Czech Pointy má a kdo naopak nemusí chodit, ztěžuje život i těm, které by nikdy nenapadlo jej využívat, či spíše zneužívat, ve svůj prospěch.

Čas ukáže. Je to kontraproduktivní?

"Jeho záměr má potírat práci na černo, musíme počkat, co ukáže praxe. Teprve čas ukáže, zda se opatření osvědčilo. To, že se některá opatření stanou kontraproduktivními, se samozřejmě stát může," nastínila poslankyně možnost, že poté, co se prokáží negativní zkušenosti s opatřením zavedeným ministrem práce a sociálních věcí, může opět dojít k jeho změně.

Topkařský poslanec a člen téhož výboru, Stanislav Eček, soudí, že Drábkova změna nikomu neublíží. "Nákladů na cestování bych se nebál. Poštu má většina lidí v dostatečné blízkosti," řekl ParlamentnímListům.cz v reakci na stížnosti, že lidé musí platit kvůli výjezdům na Czech Pointy cestovné.

Další členka TOP 09 a místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Jitka Chalánková je stejného názoru. "Projekt je určen jen části nezaměstnaným a pozitiva, eventuálně negativa ještě nejsou zhodnocena. Prioritně je tento způsob zaměřen především na postih nelegální práce, která patří k největším nešvarům v sociální politice v České republice. A v konečném důsledku je práce na černo nevýhodná především pro pracovníka, který ji vykonává. Další uvidíme podle vyhodnocení úspěšnosti projektu," sdělila redakci poslankyně.

TÉMA: Nezaměstnanost

Semelová: Ministr šíkanuje

Reformní kroky ministra práce a sociálních věcí ale logicky kritizuje i zástupkyně KSČM, poslankyně a další členka sociálního výboru, Marta Semelová. "Jde o šikanování lidí, kteří se v naprosté většině do své situace nedostali vlastní vinou. Namísto toho, aby si mohli hledat práci, kterou jim ministr Drábek, respektive celá současná vláda není schopna poskytnout, se mají pravidelně hlásit, jak vězni po propuštění," řekla ParlamentnímListům.cz. Drábkova reforma podle ní pouze Čechům háže pomyslné klacky pod nohy. "Je to ponižování slušných lidí," uzavřela Semelová.

Drábek: Změnu neplánuji

Sám ministr ale kontruje. "Povinnost hlásit se na kontaktním místě se osvědčila, o jejím zrušení neuvažuji. Za první dva měsíce je úspora státního rozpočtu 10 milionů korun," uvedl pro ParlamentníListy.cz. Za hlavní devizu jím zavedených změn považuje zejména boj proti práci na černo. "Je to jedna z účinných zbraní proti nelegální práci," uzavřel ministr.

Drábkovu iniciativu ale kromě nezaměstnaných kritizuje třeba i sdružení ProAlt. Hodnotí ji jako omezování demokratických principů společnosti. "Je přece v rozporu s principy demokratického právního státu, aby stát samoúčelně ztěžoval život určité skupině obyvatel s odůvodněním, že jí tím ztěžuje i porušování zákonů, když přitom není nijak prokázáno, že toto porušení alespoň hrozí. Se stejnou logikou by stát mohl nezaměstnaným též zakázat jezdit městskou hromadnou dopravou, neboť i tím jim samozřejmě ztíží práci na černo. Rozhodnutí, kteří nezaměstnaní jsou do projektu DONEZ vybráni, jsou naprosto nezdůvodněná. Doprava na pobočku České pošty může být, zejména v mimopražských lokalitách, poměrně nákladná a stát ji nezaměstnaným nehradí. A navíc, pro většinu těch, co pracují načerno, není problémem se z této práce na nezbytnou dobu uvolnit,“ řekl pro ParlamentníListy.cz advokát a mluvčí ProAltu Pavel Čižinský.

Czech Point chce omluvenky

S prvními zkušenostmi s novinkou zavedenou ministrem Drábkem se svěřují i sami nezaměstnaní. Nadšení jí nejsou. “Bylo mi sděleno, že kdybych náhodou měla v době termínu na poště přijímací pohovor, musím si od potencionálního zaměstnavatele vyžádat potvrzení, že jsem u něj byla a to pak předložit úřadu práce. Přesně tohle mne ale z přijímacího řízení předem diskvalifikuje. Tohle nám říkala i personalistka v motivačním kurzu při rekvalifikaci,” popsala praxi na stránkách sdružení na sociální síti jedna z nezaměstnaných žen.

Ani další zkušenosti ženy bez práce nejsou příliš pozitivní. “Na schůzce na úřadu práce mi bylo oznámeno, že jsem se dostavila na poštu dříve, než jsem měla, a to o 75 minut. I přesto, že jsem doložila řádnou omluvenku ze školy. Takže jsem splnila to, že jsem se dostavila na poštu a ještě jsem stihla jít do školy, a přesto jsem podle úřadu práce porušila zákon. Bylo mi oznámeno, že mám čekat na vyjádření, zda někdo uzná, že jsem pochybila nebo ne. Na tom tedy nyní závisí, jestli mě z úřadu práce vypíšou či ne. Mám přitom potvrzení o uzavření smlouvy s Českou poštou na brigádu, kterou jsem si sama našla. Paní na úřadu práce mi ale opět tvrdí, že musím docházet na projekt DONEZ a zároveň do práce, i za předpokladu, že práci ztratím díky tomuto projektu. Paní zprostředkovatelka nezaslala ani jednou žádnou nabídku na Czech Point,” popsala ParlamentnímListům.cz další z žen, kterým Drábkova reforma ztížila život.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Šulcová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…