Časopis Týden dnes zveřejnil některé ze sedmi posudků právních expertů zpracovaných na dané téma. Všechny poukazují na Pospíšilovu chybu.
“Zákon možnost pověření nezná, jde jen o právní zvyklost, nikoli závazný právní obyčej. Zákon prvotně pamatuje na to, že vedoucího státního zástupce zastupuje jeho náměstek. V pověření by tedy mělo být zdůvodněno, proč nemůže vedoucího státního zástupce plně zastoupit jeho náměstek či náměstci,“ píše Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D., náměstek ředitele Justiční akademie.
V jeho posudku je však podstatná také další část. „ Osoba pověřená funkcí vedoucího státního zástupce může vykonávat jen běžnou správu státního zastupitelství a činit úkony, které nesnesou odkladu. Neměla by však činit rozhodnutí, která zákon vyhrazuje jmenovaným státním zástupcům,“ čímž expert vysvětluje, že některá rozhodnutí Mečlovi prostě nepříslušela a mohla by se zpětně zneplatnit.
Uragán
Těchto klíčových rozhodnutí rozhodně nebylo málo. Mečl se nové funkce chopil se vší vervou. Krátce po svém příchodu do Prahy provedl personální zemětřesení na oboru nejzávažnější hospodářské kriminality. Jeho hněv pocítila šéfka odboru Markéta Kratochvílová, kterou na odchodu doprovodili zástupci Boris Havel a Ladislav Letka, a to z důvodů průtahů v kauze Mostecké uhelné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera