Pehe: Bojím se hněvu mladých. Nezažili zlo, nemají zábrany

17.01.2012 13:22 | Zprávy

V loňském roce ParlamentníListy.cz zaznamenaly a informovaly o celé řadě různých iniciativ a snah o protesty proti vládě, proti reformám i proti všemu. Některé měly hojnou podporu i účast, jiné končily neúspěchem. O neúspěchu přitom hovořili v závěru roku nakonec i odboráři, kteří navrhovali jeden čas i generální stávku. Podle politologa Jiřího Peheho však ani tento rok nebude patřit k nejklidnějším.

Pehe: Bojím se hněvu mladých. Nezažili zlo, nemají zábrany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Poté, co se ukázalo, že je podpora odborářů a jejich snah od široké veřejnosti mizivá, rozhodli se stáhnout ze svých odbojných aktivit a mohlo se tak zdát, že Česko čeká v tomto ohledu klidný rok bez protestů a demonstrací. Po prvních týdnech nového roku to však vypadá, že na klid se tak zcela spoléhat nelze – jak ve světě, tak i u nás.

Velký zájem ze strany veřejnosti totiž vzbudila a stále budí takzvaná Holešovská výzva – která plánuje na 28. ledna velkou Celostátní konferenci všech sdružení, iniciativ, odborů i hnutí. Liší se od ostatních tím, že vyzývá k sjednocení – a v tom může mít daleko větší šance k realizování svých záměrů vedoucích ke změně politického klimatu v zemi. Ponechme nyní stranou oprávněnost akce, její vyhlídky na úspěch i to, co může zemi přinést či v čem ji naopak poškodit. ParlamentníListy.cz se zajímaly o to, do jaké míry se dá očekávat, že budou tyto snahy narůstat a jaká s sebou nesou rizika.

„Holešovskou výzvu sleduji – i její vývoj. Jednoznačně mohu říci, že tento druh společenského odporu bude nadále přibývat. Faktory ve společnosti tomu totiž maximálně přispívají – a to i díky různým mezinárodním vlivům, které se k nám logicky také dostávají,“ řekl pro ParlamentníListy.cz politolog Jiří Pehe.

Lidé se perou i s civilizačním ohrožením. Stojí na rozcestí

Podle něj je hlavním problémem to, že lidé získávají pod dojmem všech dostupných informací pocit, že nemají ani ty nejzásadnější věci pod kontrolou, vše ještě zhoršuje tlak jisté globální společenské stratosféry. „Podíl na tom má i zřejmě prokazatelně zkorumpované politické prostředí, do toho se lidé nejen u nás, ale všude v světě najednou perou s civilizačním ohrožením, kdy se paradigma moderní civilizace vyčerpalo a lidstvo stojí na určitém rozcestníku toho, co bude dál,“ doplnil dále politolog Pehe.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…