Profesor Keller: Klausi a Nečasi, já vás budu volit. Mám ale podmínku

19.03.2012 4:39 | Zprávy

Tisícovky lidí se v minulém týdnu sešly na protivládních demonstracích v rámci Holešovské výzvy. Pro sociologa a publicistu Jana Kellera je však tato iniciativa zatím příliš nečitelná, než aby se dalo říci, zda má perspektivu či nikoliv a oč jí vlastně jde. Přesto podle něj by měl prezident Václav Klaus a premiér Petr Nečas odstoupit, pak by měli u příštích voleb jeho hlas, řekl pro ParlamentníListy.cz.

Profesor Keller: Klausi a Nečasi, já vás budu volit. Mám ale podmínku
Foto: Archiv
Popisek: Sociolog Jan Keller

„Stydím se za vládu a prezidenta a chci jejich demisi,“ je hlavní myšlenkou Holešovské výzvy. V zájmu tohoto hesla vyrazily ve čtvrtek do ulic tisíce lidí. Přesto součtem demonstrací po celé republice nedosáhly účasti loňské demonstrace svolané odbory, které se podle některých odhadů účastnilo čtyřicet tisíc lidí.

Těžko říct, co z toho bude

Sociolog Jan Keller je v hodnocení přínosu Holešovské výzvy opatrný. „Já na to nemám názor, skutečně nevím. To se uvidí za pár týdnů nebo za pár měsíců. Nebo se to neuvidí vůbec. Já myslím, že dneska každý, kdy by tvrdil cokoliv, že ví, jaký to má význam, či co z toho bude, tak že to je podvodník,“ reagoval na dotaz ParlamentníchListů.cz sociolog.

V té souvislosti Keller odmítl myšlenku, že by Holešovská výzva byla cosi, co zde poprvé vzniklo takzvaně zdola z lidu. „ProAlt vznikl také zdola. Ekologické iniciativy také vznikaly zezdola. Tady si myslím, že hodně poměrně významných iniciativ má právě tento původ."

Bylo i 40 tisíc lidí a nic

„Ale v čem je tato iniciativa nová a v čem by mohla být perspektivnější, to teď opravdu nelze říct,“ dodal sociolog. Každopádně jí v současnosti velký význam nepřikládá.

„Já jsem si vypočetl, že ve čtvrtek se té akce v Praze účastnilo 0,3% Pražanů, pokud tam nebyl nikdo přespolní. To znamená, že 99,7 procenta Pražanů to ignorovalo, tak nevím, proč bych zrovna teď měl říkat, že je to nějaké převratné novum,“ shrnul Keller.

Ten připomněl, že odboráři měli loni v létě v ulicích čtyřicet tisíc lidí. „A nestalo se vůbec nic, tak proč bych si měl myslet, že se něco stane, když jsou v ulicích tři tisícovky lidí,“ konstatoval sociolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…