Podle velmi dobře informovaného zdroje ParlamentníchListů.cz vydal Vondrův resort jen na odměnách pro vysoké představitele úřadu a generality více jak 130 miliónů korun. To je zdaleka nejvíce ze všech českých ministerstev, protože celá česká vláda, resp. všechna česká ministerstva na odměnách vyčlenila 200 miliónů.
Pro příklad - za to by se daly pořídit nové útočné pušky Bren pro skoro 1650 vojáků nebo by se za to dalo koupit pro vojáky větší množství vojenských polních bot, než česká armáda spotřebuje za pět roků.
Získat vyjádření tiskového odboru samotného ministerstva vnitra bylo poměrně nesnadné. Přes opakované žádosti a urgence odpovědí na otázky ParlamentníchListů.cz zareagoval tiskový odbor až po několika dnech a až poté, co se na podobné věci otázaly Lidové noviny. „To je jasný důkaz, že ParlamentníListy.cz jsou na Vondrově ministerstvu pro svoji investigativní činnost, odhalující Vondrovy praktiky a problémy, na indexu,“ komentoval jednání tiskového oddělení mediální expert Jan Vrána.
Kdo dostal odměny? Ministerstvo mlčí
Nedosti na tom. I když nakonec tiskový mluvčí Jan Pejšek na otázky ParlamentníchListů.cz stručně odpověděl, přesné rozdělení příjemců štědrých předvánočních dárečků odmítl sdělit, a to dokonce v rozporu se závazným nařízením Nejvyššího soud. Ten přitom již před časem konstatoval, že není možné nesdělovat výše platů a odměn vysokých státních úředníků, neboť to nespadá pod zákon o ochraně osobních údajů a tyto údaje nejsou tím pádem ze zákona chráněny před zveřejněním.
„Rád bych poukázal na to, že odměny za splnění mimořádných a zvlášť významných pracovních úkolů nejsou nikým rozdávány, ale jsou udělovány na základě zhodnocení konkrétních pracovních výsledků každého zaměstnance ze strany jeho nadřízeného,“ odpověděl ParlamentnListům.cz velice zaobaleně a neurčitě Pejšek.
Podle něj navíc dosáhly odměny zaměstnancům ústředního správního úřadu- tedy ministerstva obrany- pouhých 11 milionů korun. „Zcela záměrně tisková služba pana Vondry zamlčela odměny takzvaným podvěsům, tedy organizace přímo podřízené Vondrovi, které se ovšem nepočítají jako ústřední správní orgán. Mezi ně patří například generální štáb,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz bezpečnostní expert Jan Střelka. Tisková mluvčí GŠ přitom odmítla zodpovědět jakékoliv dotazy s tím, že na ně odpoví ministerstvo obrany.
„Nejvyšší odměna jednotlivci byla udělena ve výši 90000 Kč,“ přiznal pak redakci Pejšek s tím, že průměrná výše mimořádné odměny pro vedoucí pracovníky, kteří jsou odměňováni z úrovně ministra obrany, dosáhla 47083 korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš