Dvaatřicetiletá Monika žije v satelitním městečku u Prahy, má osmiměsíčního syna Marka, k němu ještě tříletou dceru. Není samoživitelkou, žije naštěstí s manželem. Přesto jí více než sedmitisícová položka, kterou u ní rodičovský příspěvek představuje, v rozpočtu nyní chybí.
"Právě jsem volala na úřad, kdy peníze dorazí a proč se zpozdily. Úřednice se omlouvala, že chyba už není na jejich straně, nicméně, že termín skutečné výplaty příspěvku, říct neumí. Je to opravdu zmatek. Já to nějak udělám a snad zvládnu, ale co mají dělat mámy, co jsou na to samy? Já byla zvyklá, že jsem tyhle peníze měla na účtu vždy k 9. v měsíci, proto se už pídím, kde se zatoulaly. Jiné maminy jsou však třeba zvyklé, že jim příspěvek chodí ke 4. v měsíci, a pro ně už jde o více než týdenní skluz. Úspory z těchto příjmů dělat nejdou, takže těm mámám nezbývá nic jiného, než si někde půjčovat. A to není moc dobrá cesta, to všichni tušíme," řekla pro ParlamentníListy.cz paní Monika.
Termín výplaty je různý. Může být až do konce měsíce
Rozdíly v termínech výplat rodičovského příspěvku potvrdil i mluvčí Úřadu práce Jiří Reichl. "Ano, někomu chodí tento příspěvek šestého, někomu třeba dvanáctého a jsou lidé, kteří ho dostávají na složence či na účet až 25. v měsíci. Ke zpoždění tento měsíc skutečně došlo, ovšem je to způsobeno technickou závadou, kterou jsme nemohli ovlivnit. Jde o zcela mimořádnou situaci, na jejíž nápravě se usilovně pracuje. Podle aktuálních informací, které mám, by peníze matky měly obdržet nejpozději do začátku příštího týdne. Chci však zdůraznit, že povinností, kterou nám ukládá zákon, je zaplatit rodičovský příspěvek vždy do konce kalendářního měsíce. A to se bezpochyby stane," uvedl pro ParlamentníListy.cz Reichl. Naznačil tak nepřímo, že by rodiče, kteří jsou na této dávce závislí, měli počítat raději i s variantou, že by ke zpoždění výplaty o 14 dnů až tři týdny mohlo dojít.
Čtěte také:
To, že to pro někoho může být problémem, však komentovat nechtěl. "Opakuji jen, že jde o mimořádnou situaci," řekl. Kolika lidí se tato situace dotýká, nesdělil s ohledem na to, že to v tuto chvíli neví.
Se zpožděním je třeba počítat i při výplatách nemocenských dávek
"No ono se to řekne, že je vše v pořádku, že peníze přijdou. Jenomže když vám naposledy přišly peníze toho devátého září (nebo někomu čtvrtého), v tyhle dny už je fakt problém, za co nakoupit pleny, jídlo pro děti. Pokud by pak peníze měly přijít skutečně až ke konci měsíce, znamenalo by to vlastně, že bych musela zvládnout být bezmála dva měsíce bez peněz. A to tedy nevím, jak prakticky provést," doplnila ještě svoji připomínku, jež je plně na místě, Monika.
Ačkoli mluvčí Úřadu práce omlouvá zpoždění vyjímečnou situací a závadou, která může vzniknout kdykoli, pravdou je, že vedle problémů s rodičovským příspěvkem, se daleko častěji setkávají lidé se zpožděnou výplatou nemocenských dávek (vyplácených pro změnu OSSZ). V Praze byly v minulosti případy, kdy lidé, v době nemoci také mnohdy plně závislí na těchto financích, čekali na výplatu i tři měsíce. I pro ně to skoro vždy znamenalo se nepříjemně a rizikově zadlužit.
Zátěžová situace, která může vést až ke zkratovitému jednání
Jak ParlamentnímListům.cz potvrdila i ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová, z praxe se čas od času takovéto případy řeší a matky v podobných situacích se na nadaci obracejí se žádostí o pomoc. "Je to pro ně velmi zátěžová situace, jelikož mají - zvláště samoživitelky - velmi limitovaný zdroj příjmu - který když se dostane do skluzu, je nepřekonatelným problémem. Stát by si měl pohlídat, aby k takovýmto situacím nedocházelo, poněvadž může v některých zoufalých matkách docházet i ke zkratovitému jednání," sdělila Baudyšová.
Čtěte také:
- Matky samoživitelky ohrožuje chudoba, ukázal průzkum ČSÚ
- Vláda samoživitelkám s dětmi zhorší situaci, varuje Marksová Tominová
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Ilustrační foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová