"Ve druhém kole po vyslovení nedůvěry vládě má prezident opět tři možnosti. Pokračování kabinetu bez důvěry je jednou z nich," uvedl Vratislav Mynář. "Neříkám, že je to teď nějaké závažné téma, protože jsme to ještě s panem prezidentem neřešili, ale pokaždé je fér zmínit všechny možnosti a strategie," dodal.
Mynář se stejně jako premiér Jiří Rusnok hájí tím, že podobná situace už v České republice byla. "Nějaký precedens tu je, protože Topolánkova vláda takto bez důvěry vládla čtyři a půl měsíce," připomněl Mynář.
Zástupci pravicové koalice se ale proti této možnosti bouří a odmítají i argumentaci Mirkem Topolánkem. "Teď budou prezident s premiérem používat berličku v podobě Topolánkovy vlády, ale úplně opomíjejí, že Topolánek s ODS tehdy zvítězil ve volbách a že Václav Klaus měl podmínku sestavit kabinet bez jakékoli účasti komunistů," řekla například předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.
Kromě toho koalice kritizuje i velké personální výměny na některých ministerstvech. Zde však Hrad odmítá jakýkoliv podíl. "Je zcela v kompetenci premiéra, koho si do vlády vzal a jestli ministři usoudili, že pochybení jsou natolik závažná, že je potřeba učinit změny. Je to zcela na nich. Se vší pokorou říkám, že nikdo s Hradem žádné personální konzultace nedělá," tvrdí Mynář.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan