Šéf seniorů naložil vládě: Největší arogance moci za posledních 22 let

08.03.2012 21:27 | Zprávy

Podle výsledků loňského sčítání lidu žilo v Česku 1,67 milionu lidí nad 65 let - bezmála milion žen a 680 tisíc mužů. To je 16 procent celé populace. Ti všichni nyní musí hledat nějaké cesty, jak přežít, pokud by přece jen došlo k zmrazení již tak u mnohých nízkých důchodů. Pokud je senior schopný ještě pracovat, a pokud má šanci vůbec práci někde získat, má totiž naději, že ho přeci jen nemusejí čekat krušné roky. Jenomže…

Šéf seniorů naložil vládě: Největší arogance moci za posledních 22 let
Foto: Martin Kovář
Popisek: Zdeněk Pernes

Důchodci jsou u nás již delší čas jednou z ekonomicky nejslabších vrstev obyvatelstva. Důchod, který v Česku dosahuje průměrně 10 tisíc korun, je pro bezmála dvě třetiny seniorů nedostižnou metou. A tak je každá zpráva o tom, že by se jim mohly příjmy ještě snížit, z kategorie katastrofických. Není proto divu, že mnozí z nich uvažují – pokud jim to zdravotní stav dovolí, o tom, že si najdou nějakou brigádu či přivýdělek. Přitom zaměstnanost seniorů u nás dosahuje prý jednu z nejvyšších pozic na světě, pokud to potvrdí úterní mezinárodní schůzka, údajně zaujímá zaměstnanost důchodců u nás druhou příčku ve světě.

„To, pokud budou u nás senioři nuceni pracovat, aby mohli ekonomicky fungovat, by byla ostuda společnosti a politiky v zemi. Připravujeme proto konkrétní kroky, kterými se budeme chtít bránit proti podobným snahám. Vždyť ti lidé si přece zaslouží důstojné stáří, pokud za sebou mají dlouhá desetiletí práce,“ říká pro ParlamentníListy.cz předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes.

Největší arogance moci za posledních 22 let

Podle něj je situace u nás opravdu velmi vážná. „To, že si vláda vůbec dovolí zveřejnit to, že zmrazí důchody, byť tomu třeba nakonec tak snad nebude, svědčí o největší aroganci politiků za posledních 22 let,“ myslí si Pernes.

Jenomže situace je taková, že mnozí důchodci se opravdu po nějaké práci či brigádách začínají poohlížet více, než kdy jindy. Alespoň ti, kterým v tom podle aktuálních čísel ČSÚ nebrání zdravotní stav. Dvě pětiny seniorů prý nemají podle zjištění statistiků žádný dlouhodobý zdravotní problém. Dalších 12 procent sice zdravotní potíže má, ale neomezují je. Co však může být překážkou při hledání práce u seniorů, je věk.

Přesto i podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové by lidé ve vyšším věku měli mít šanci pracovat, pokud chtějí. "Víme, že věková diskriminace je problém. Už člověk nad 50 let velmi těžko hledá zaměstnání," říká Šimůnková.

A tak by podle ní měl stát zaměstnávání starších osob podporovat. Měl by zavést i určitá zvýhodnění pro firmy, které seniory zaměstnávají.

Podle expertů se český trh práce bez starších pracovníků přitom neobejde.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…