Stanjurova válečná daň? Dráždivé. Ve válce nejsme, ale... Černochová dala karty na stůl

15.08.2022 15:37 | Zprávy

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hájí plánované zvýšení výdajů vlády na modernizaci armády a vysvětluje, proč by se měla zavést daň, kterou ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nazval válečnou daní. „V současnosti sice Česká republika ve válce není, ale konflikt na Ukrajině se může snadno přenést dál, je proto potřeba investovat do obranyschopnosti i za cenu toho, že výdaje státu na modernizaci armády bude kompenzovat mimořádná daň,“ uvedla Černochová.

Stanjurova válečná daň? Dráždivé. Ve válce nejsme, ale... Černochová dala karty na stůl
Foto: Hana Brožková
Popisek: Ministryně obrany Jana Černochová

Černochová v rozhovoru pro Reflex.cz vysvětlovala důvody možného zavedení mimořádné daně, ačkoliv vláda v programovém prohlášení slíbila, že daně zvyšovat nebude. „Když jsme schvalovali rozpočet na tento rok, bylo to ještě před ruskou invazí na Ukrajinu, takže v programovém prohlášení máme, že daně zvyšovat nebudeme. Ale tady vznikla situace, kterou si naše vláda nevymyslela a musíme na ni reagovat,“ hájila se Černochová.

„Termín válečná daň asi může vzbuzovat strach, že je Česká republika ve válce. Tomu tak určitě není, ale naše prakticky sousední země ve válce je. Dá se to možná nazvat jinak, jako nějaká daň na obnovu a modernizaci nebo solidární daň, třeba také na tu uprchlickou krizi. Teď je to ve fázi, kdy se o tom jako ministři budeme bavit, ještě jsme nic neschválili,“ dodala ministryně obrany s tím, že Stanjurovo označení daně jako válečné je možná zbytečně dráždivé.

Vláda by podle Černochové měla vylepšit komunikaci s lidmi a lépe jim vysvětlit, že modernizace armády je potřeba. „Ty boje se velmi snadno mohou přesunout dál, a proto se ta modernizace do budoucna může velmi vyplatit pro případ, kdy se bude potřeba po nějakou nezbytnou dobu bránit, než nám v případném boji pomůžou jednotky NATO. Můžeme být vděční našim politickým předchůdcům, že dotáhli do konce náš vstup do NATO nebo Evropské unie, protože členství v těchto organizacích, ačkoliv v případě EU leckdy se skřípěním zubů, je pro nás nesmírně významné. A to teď právě nejvíce chybí Ukrajině,“ přemýšlela Černochová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…