Více než třetinu (36,5 procenta) ze svého důchodu vydávali penzisté na potraviny a nealkoholické nápoje v roce 1993. Z analýz ministerstva práce a sociálních věcí vyplývá, že v roce 2010 už za ně důchodce ze své penze použil jen jednu pětinu (20,8 procenta). Z dalších sledovaných položek klesl podíl výdajů u domácností důchodců výrazně také u odívání a obuvi, a to téměř o celou polovinu (z 5,1 na 2,6 procenta).
„Je to dáno především zvyšujícími se náklady na bydlení a v menší míře výdaji na zdravotní péči, dopravu, poštu a telekomunikace," říká pro ParlamentníListy.cz analytik STEM Jaroslav Huk. Zatímco v roce 1993 vydal důchodce v průměru 18,4 procenta své penze na bydlení a služby s ním spojené, v roce 2010 mu tyto výdaje spolkly už čtvrtinu důchodu (25,7 procenta).
Další články v rubrice Statistika ZDE
Počet důchodců v ČR neustále roste. Je jich už 2,3 milionu
Psali jsme:
Kdyby vládli komunisté a ne Petr Nečas, máslo by stálo 60 korun
Čím starší důchodce, tím větší část penze mu bydlení spolkne
„Existují ale obrovské rozdíly v nákladech na bydlení podle toho, zda jde o nájemní byty, nebo družstevní či osobní vlastnictví," upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Pernes, předseda občanského sdružení Rada seniorů ČR, na to, že například u nájemního bydlení v Praze z provedených šetření vyplynulo, že na něj důchodci vynaloží 46 procent penze.
„Také musíme vzít v úvahu rozvrstvení podle věkových kategorií. Čím starší důchodce, tím větší procento ze své penze vynakládá na bydlení, takže musí šetřit jinde," poukazuje Pernes na to, že s rostoucím věkem se zvyšuje počet důchodců, kteří zůstávají na úhradu za bydlení sami, takže tím víc musí šetřit na ostatních položkách.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník