Od jara zaznívaly Českem z různých skupin obyvatelstva výhrůžky, že vyjdou do ulic. Důvodem měly být plánované vládní reformy. A tak neuplynul týden, aby se odněkud neozvalo, že svolá protest nebo třeba i generální stávku.
Zaznívalo to od důchodců (nedostatečná valorizace penzí a penzijní reforma), studentů (státní maturity i školné na VŠ), od matek s dětmi, zdravotně postižených i policistů. A výsledek?
Čtěte také:
Několik protestních akcí, dlouho dopředu ohlášených, s účastí několika set lidí, maximálně pět tisíc.To, že někdo přičítá neúspěch tomu, že jsou Pražané laxní a sobečtí, také neuspěje v objektivním posouzení, protože když se 17. listopadu konaly ohlášené demonstrace i v jiných městech Česka, byla i tam účast pouhých několik desítek protestujících. A to napříč tomu, že se internetem nesly před tím ostré a odvážné výzvy, jež mohly působit skoro až revolučně. K protestům se neodhodlali ve větším ani lidé v regionech, kde je dlouhodobě vysoká nezaměstnanost a s ní i celá řada s ní souvisejících sociálních problémů.
- Sledovali jsme dění 17. listopadu - ČTĚTE ZDE
Odbory vyjednávají nejen pro "své" odboráře. Podporu mají ale malou
I proto se rozladění odborářů dá celkem pochopit. Mentalita Čechů je totiž odlišná od zemí, ve kterých se protestuje třeba i týdny. Přesto všechno dokázali odboráři z ASO vyjednat i záležitosti, které se nebudou týkat jen členů odborů, ale všech lidí plošně. "Vyjednali jsme významný nárůst mezd pro všechny zaměstnance metra. Pro všechny občany jsme pak dojednali takzvané předdůchody. To znamená, že když si uloží u penzijního spoření sto tisíc korun, bude moci odejít do důchodu o rok dříve. To se nepodařilo ani našim kolegům z ČMKOS," uvedl pro ParlamentníListy.cz šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.
Čtěte také:
Stejně jako předseda ASO Bohumír Dufek se domnívá, že si lidé budou muset plánované vládní reformy i s jejich nepříznivými dopady na životní standard vytrpět, aby pochopili, proč odboráři bubnovali k protestům. "Pak ale už budeme muset tlačit jen na změnu v zákonech," řekl Dufek. Podle něj je chybou to, že v těch ulicicích chyběli všichni lidé, kterých se změny citelně dotknou. A to i ti mladí, kteří podle něj zřejmě nechtějí uvěřit tomu, že se reformy citelně dotknout i jejich životů - a to i dlouhodobě do budoucna.
Čtěte také:
Mladí raději sedí a diskutují u sociálních sítí, než v ulicich
„Vyrůstá generace, která chce vyjádřit protest jiným způsobem než manifestací na náměstí. Možná je to tím, že lidé dnes žijí spíše internetem. Možná přijde víc lidí, až se to vyburcuje přes internet nebo Facebook. Mně to připadá, že lidé začínají komunikovat už úplně jiným způsobem, než jsme možná byli zvyklí my, z očí do očí. Podívejte se třeba na to, že někteří lidé se stali poslanci a prakticky nedělali veřejné mítinky, ale organizovali to přes web. Možná je nízká účast dána tím, že si někteří říkají, zda to má vlastně cenu. Když se podíváte po Evropě - v Řecku je generální stávka a protestují miliony lidí, v Itálii a ve Španělsku lidé protestují a zdánlivě se nic neděje. Ale ve společnosti se něco bude muset pohnout. Možná to teď nevnímáme, ale možná jsme na pokraji určitého dějinného zvratu, protože systém ekonomiky přestává být funkční," myslí si Pejša.
Čtěte také:
-
Davy revolucionářů chtějí svrhnout Nečase. Odborník: Komedianti, sprejeři
-
Profesor Valtr Komárek: Češi umí žít chudě, do ulic se nehrnou
A proč nepřišli podpořit protesty a demonstrace ani důchodci?
"Nebráníme samozřejmě nikomu, aby se demonstrací zúčastnil, ale neorganizovali jsme to, a tak tam prostě senioři nebyli. Já osobně se domnívám, že čeští senioři vybudovali v naší zemi určité hodnoty, a proto mají právo žít v klidu kvalitním způsobem života. To by jim měla poskytnout vláda, bez toho, aniž by měli někde protestovat. Až pokud to nebude skutečně možné zajistit, ani jinak vyjednat, připouštím i možnost toho, že by se senioři do demonstrací zapojili a i jsme je organizovali," sdělil ParlamentnímListům.cz Zdeněk Pernes, předseda rady seniorů.
Čtěte také:
Ten před několika měsíci vyjádřil znepokojení nad tím, jakým způsobem mají nakonec být seniorům u nás valorozovány penze. Kritizoval i navrhované vládní reformy, včetně té důchodové. Podle něj je nutné je připomínkovat a vytvářet tlak na to, aby nemohly projít v podobě, jak jsou navrhované. Popřel také to, že by připravovaná penzijní reforma neměla vliv i na současné seniory. Ti totiž žijí ve velkých obavách z toho, co bude, až se navýší DPH a přestane platit regulované nájemné dohromady se změnami ve zdravotnictví. Upozorńoval na to, že postiženy budou desetitisíce starších lidí.
Čtěte také:
-
Penzisty děsí život o chlebu a vodě. Na víc jim Drábek nepřidal
-
Po dlouhé nemoci zemřel symbol 17. listopadu. Hodně smutný protest
-
Odboráři slibovali vládě horký podzim. Generální stávka ale nebude
Foto: Hans Štembera
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová