„Kalhoty roztřepené na vnitřní straně, zápěstí roztřesené a seschlé dlaně, kterými žmoulá kůrku chleba, sebranou z pultu v závodce, tak teda říkejme mu třeba, důchodce…“ Píseň Důchodce Karla Kryla sice Milan Píka nezná, ale text prý přesně popisuje realitu současných důchodců jak v Česku, tak i na Slovensku, kde žije. „Jak u vás, tak i u nás to je stejná cenová skupina,“ doplňuje s tím, že úcta mladých lidí ke stáří se vytrácí.
Další články z rubriky Jinýma očima ZDE
Zátěž společnosti
„Pro některé politiky i společnost jsme zátěž. Je to tristní. Nejspíš by si přáli, abychom už zemřeli a nemuseli se o nás starat. Každý si to nejspíš představoval trochu jinak. Dožívání života bylo vždy smutné, ale v současné situaci to již naráží na křesťanskou morálku,“ vysvětluje zanedlouho devadesátiletý Milan Píka. Do důchodu šel roku 1980, protože mu byla započítána i léta, která strávil za druhé světové války v Britském královském letectvu (RAF). Nedávno se na slovenském svazu protifašistických bojovníků dozvěděl, že z bývalých členů RAF žijí na Slovensku už jen dva.
Na Slovensku je prý situace důchodců podobná jako v Česku. „Hodně čtu české noviny a dost se toho děsím. Zmrazení důchodů je likvidační, nicméně tady systém také padá. Stát by se však měl postarat o své staré lidi. Kdybychom my nebyli, ani vy nejste. Vždyť dnešní důchodci současnou generaci porodili a vychovali. A stálo je to dost úsilí. Takže by se měli těšit všeobecné úctě, ale tak to není,“ dodává s tím, že na Slovensku je průměrný důchod okolo 8 400 korun, ale po zaplacení všech výdajů zbude důchodci kolem 2500 korun. Přitom ceny potravin jsou na úrovni západních zemí Evropské unie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský