V médiích proběhla informace o tom, že vicepremiér Andrej Babiš odhaduje vylepšení státního rozpočtu ročně asi o třicet miliard korun díky lepšímu výběru daní. Máte stejný názor?
Zkrátit množství daňových úniků o tuto částku je reálné.
Jeden z mechanismů, který už se k tomuto účelu začal využívat, je daňová Kobra. Jak hodnotíte její dosavadní výsledky?
Byly už podniknuty kroky, které potlačí problémy v oblasti loterií a výherních hracích automatů, protože tam utíká spousta peněz. Je důležité odhalit provázání mezi finančními úniky a tím, kde peníze končí, respektive k čemu tyto peníze dále slouží, jaká činnost je jimi financována. Smyslem Kobry je to, aby se zamezilo vyvádění peněz ze státu nejrůznějšími způsoby. Existuje velký rozsah daňových úniků v takzvaných „karuselových“ obchodech. To je poměrně velký problém.
Existují odhady, že tímto způsobem se ztrácí jen v segmentu informačních technologií, mobilních telefonů a počítačů minimálně miliarda měsíčně. A to je velmi nízký odhad. Tomuto zamezit je možné jen ve spolupráci finanční správy a policie. „Karuselové“ obchody se realizují pomocí firem, které existují pouze několik měsíců a když mají zaplatit DPH, tak zmizí a peníze z obchodování vyvedou do zahraničí. Je to organizovaná kriminální činnost ve velkém měřítku. Často je koordinována lidmi, kteří se k nám přesouvají z jiných zemí Evropské unie, kde už byly podvody nejrůznějšími opatřeními zastaveny.
Debatuje se o elektronické evidenci a o tom, že zatíží obyvatele. Kdy bude zavedena?
Musí to být v roce 2016. Pozdější termín bych nedoporučoval a dřív bychom to nestihli, protože je potřeba provést ještě celou řadu přípravných prací. Tyto systémy efektivně fungují v zahraničí. Je známý případ Chorvatska, kde změna vedla k výraznému zlepšení výběru DPH a stejný vývoj zaznamenalo také Slovensko. Myslím si, že o žádné zatížení nepůjde. V podstatě jde o systémy, které se dají snadno napojit na stávající systémy evidence tržeb. Bude potřeba zde ještě některé kroky provést, mimo jiné také u samotných plátců DPH, ale myslím si, že se to dá v tomto čase zvládnout.
Především jde také o to, aby byla centrální evidence Ministerstva financí propojena s firmami a aby ministerstvo mělo přehled o tom, jaká je tržba. Ta je totiž klíčovým parametrem pro jakékoli daně. K největším únikům dochází u drobných obchodníků. Už jsem opakovaně říkal, že existují evidence o tom, že 90 procent malých obchodníků vůbec není přihlášeno k placení DPH. Vysvětlím situaci na příkladu majitele večerky, který není přihlášen k platbě DPH. Tento majitel by nemohl mít denně tržbu ani 3 tisíce korun a to není možné. Neumím si totiž představit, jak by se z takového obratu byl schopen uživit. V těchto věcech musí nastat pořádek. Tady existuje základní zdroj problémů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá