To zas bude vyhozených peněz. Slyšte nářek byznysu nad nástupem rudých

18.10.2012 7:47 | Zprávy

Komunisté v krajích tolik škody nenadělají, protože se o zásadních věcech rozhoduje na centrální úrovni nebo dokonce v Evropské unii, říkají podnikatelé a ekonomové. Význam krajských nebo senátních voleb je pro chod ekonomiky omezený. Ale kdyby podobně dopadly sněmovní volby, byla by to prý katastrofa.

To zas bude vyhozených peněz. Slyšte nářek byznysu nad nástupem rudých
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost

Doufají, že se pravicové a středové strany dostatečně poučí z volebního propadáku a „něco se sebou udělají“, aby přiměli voliče, kteří v říjnu zůstali doma, jít zase k volbám.

SLEDUJEME Volby 2012

Filip nebo Hájek, oba jsou stejně nebezpeční

„Podzimní volby do krajů a Senátu nedopadly dobře,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků Karel Havlíček. Ale komunisté, i když se budou v řadě krajů podílet na vládě, nebudou mít mnoho nástrojů, aby některé věci ovlivnili. „Lokálními kroky mohou sice nadělat škody, ale ne fatální,“ míní. Považuje však za čím dál důležitější, že je Česká republika součástí Evropské unie, protože o podobě více než poloviny zákonů se rozhoduje v Bruselu.

„Když v některé z členských zemí vznikne nějaký exces, ať už doleva nebo doprava, evropský mantinel to může zachytit,“ oceňuje Havlíček. Pro ekonomiku není dobrá ani jedna z variant. „Stejně nebezpečný je předseda komunistů Vojtěch Filip jako zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek, musí se zabránit tomu, aby tito lidé mohli něco ovlivňovat,“ uvedl šéf Asociace podnikatelů a živnostníků. Nemyslí si, že by KSČM mohla zvrátit „hlavní směr“, i kdyby vyhrála sněmovní volby. Ovšem spekulaci, že by vliv Evropy zmizel, kdyby komunisté ve vládě prosadili vystoupení z NATO a EU, označil za katastrofu, která by vedla k absolutní izolaci České republiky, ohrožení vnitřní bezpečnosti a ekonomickému kolapsu.

„Ale nepředpokládám, že by to nastalo,“ uklidňuje Havlíček. Je přesvědčen, že pravicoví voliči se zmobilizují a ke sněmovním volbám půjdou.

Nerad bych, abychom dopadli jako Řecko

I když majitel firmy Jablotron Dalibor Dědek také nemá radost z výsledků říjnových voleb, do určité míry prý voliče chápe. „Také se mi těžce vybíralo, koho vhodit do urny. Strany, které jsem dřív volil, si za propad ve volbách mohou samy,“ řekl ParlamentnímListům.cz Dědek. Po vládě Mirka Topolánka ztratil prý jakékoli iluze o ODS. „Politická kultura se dramaticky zhoršila,“ kritizuje. Obavy ze snah některých možných komunistických hejtmanů zasahovat po volbách do chodu byznysu ovšem má. „Jakékoli pokusy skončí tragicky pro státní rozpočet, stát bude víc utrácet a prohloubí se deficit,“ konstatoval v reakci na výroky vítězů krajských voleb z řad komunistů, že uvažují o obnově některých zkrachovalých podniků, aby podpořili zaměstnanost v regionech. „Nerad bych, abychom dopadli jako Řecko,“ uvedl Dědek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…