Vláda k ekologickému tendru potřebuje zprávy od Kalouska i Dobeše

01.09.2010 15:31 | Zprávy

Vláda se bude muset na příštích zasedáních opět zabývat ekologickým tendrem na odstraňování ekologických zátěží. Neexistuje totiž ani reálný odhad ceny této zakázky a tak musí být zpracovány k tomu dva dokumenty - jeden z ministerstva financí a druhý z ministerstva životního prostředí. Navíc si kabinet vyžádá i oponentní posudek.

Vláda k ekologickému tendru potřebuje zprávy od Kalouska i Dobeše

Oba dva materiály musí resorty vedené Miroslavem Kalouskem a Pavlem Drobilem předložit do konce září. „Součástí dokumentu obou by měla být i inventura cenového odhadu celé zakázky," uvedl na dnešním brífinku po jednání vlády premiér Petr Nečas.

Záměrem je podle něj stanovit reálnou cenu, na základě které bude vypracována studie hodnotící výhodnost celé zakázky. Vláda pak nechá zpracovat oponenturu a také posudek České obchodní inspekce.

"Čísla, která okolo zakázky vznikají, jsou prostým součtem cen za současné ekologické zakázky a také uskutečněné sanace. Neexistuje žádný reálný odhad ceny. Ministerstvo financí odhaduje cenu kolem 90 miliard korun, ministerstvo životního prostředí kolem 30 miliard korun," uvedl k tomu dále premiér.

Tendr byl vypsán již v roce 2008

Ministerstvo financí pro urychlení odstranění škod vypsalo v prosinci 2008 velkou veřejnou zakázku na jejich likvidaci. Dosud odhady hovořily o tom, že zakázka může mít hodnotu až 115 miliard korun. K úhradě nákladů na odstranění ekologických škod vzniklých před privatizací se zavázal stát ve smlouvách s nabyvateli privatizovaného majetku. Ty uzavíral Fond národního majetku ČR se souhlasem vlády od roku 1991.

Do výběrového řízení na obří ekologickou zakázku se přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo financí v prvním kole tři z nich vyřadilo. Ve hře tak zůstaly firmy Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services, nabídky mohou podávat do 7. prosince. Vyloučení zájemci se odvolali k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ten už jednou vyloučení z tendru zrušil u konsorcia v čele s firmou PPF Advisory a v současnosti znovu rozhoduje o opětovném vyloučení konsorcia ze soutěže.

Vláda jednala o tendru kvůli závěrům NKÚ

Kroky vlády vyplynuly z projednání závěru Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Úřad totiž  poukázal na to, že nebyla posuzována ekonomická výhodnost tendru na základě odborného odhadu nákladů na odstranění starých ekologických zátěží a ani nebyla vyčíslena hodnota rizik ovlivňujících výhodnost jednotlivých variant.

NKÚ rovněž poukázal na to, že ČR nemá zajištěn dostatečné zdroje financování vysokých závazků vyplývajících z ekologických smluv. Podle NKÚ výše garancí, ke kterým se stát v ekologických smlouvách zavázal, nevyjadřuje reálnou potřebu finančních prostředků na odstranění starých ekologických zátěží. "

"U těchto smluv se nepodařilo upravit finanční závazek státu, garanci, na úroveň reálných nákladů na odstranění zátěží. Kromě tří ekologických smluv je garance nadále vztažena k hodnotě privatizovaného majetku," uvedl NKÚ.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…