Plocha újezdů se podle Vondry přizpůsobí požadavkům armády i obyvatel. Vondra zrušení Brd vysvětlil mimo jiné tím, že armáda zde doposud nacvičovala ostrou dělostřeleckou palbu jen ve třech až osmi dnech v roce.
Plán ministerstva obrany na optimalizaci rozlohy vojenských výcvikových prostorů počítá ještě se zmenšením vojenského újezdu Libavá v Olomouckém kraji o čtvrtinu dosavadní rozlohy. Zhruba o sedminu se zmenší i západočeský prostor Hradiště, o více než desetinu rozlohy přijde i jihočeský újezd Boletice. Nejméně redukován bude výcvikový prostor Březina na jižní Moravě.
"Musíme přizpůsobit počet a velikost vojenských újezdů reálným potřebám armády. Současně vrátíme odpovědnost za správu svých obcí tamním obyvatelům," řekl k tomu Vondra. "V neposlední řadě zpřístupníme unikátní místa širší veřejnosti a tam, kde si to příroda zaslouží, budeme prosazovat její zvýšenou ochranu," dodal.
Obrana se k opuštění Brd rozhodla po vyhodnocení možností jednotlivých újezdů z hlediska výcviku, vybudované infrastruktury a vybavení, ale i po analýze nutných přesunů nejbližších vojenských útvarů do jiných újezdů.
Jak ČTK připomněla, úplným opuštěním výcvikového prostoru Brdy a zmenšením dalších újezdů chce vedení ministerstva docílit redukce plochy využívané pro výcvik vojáků o 42 tisíc hektarů ze současných téměř 130 tisíc hektarů. Podle ministerstva obrany nebude mít dopad na výcvik vojáků.
Vláda chce zároveň prosadit zvýšenou ochranu životního prostředí v unikátních přírodních lokalitách rušených výcvikových prostorů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb