Z cizího krev neteče. Ekonom Kohout dobře ví, kde má Kalousek šetřit

26.10.2012 14:02 | Zprávy

Za žádnou tragédii nepovažuje ekonom Pavel Kohout nutnost škrtnout ve výdajích státního rozpočtu pro příští rok 25 miliard korun, i když se bude jednat o vědu a výzkum či dopravní infrastrukturu. Poukazuje přitom na průběžné plýtvání, které je přítomné skoro všude, ale politické elity se o snižování schodku nesnaží i proto, že tomu samy nerozumějí.

Z cizího krev neteče. Ekonom Kohout dobře ví, kde má Kalousek šetřit
Foto: hns
Popisek: Pavel Kohout, ekonom

Neústupnost rebelující šestice poslanců ODS vedla ministra financí Miroslava Kalouska k tomu, aby požádal sněmovnu o vrácení předloženého návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Přitom se však nechal slyšet, že bude muset při sestavování nové verze seškrtat až 25 miliard korun, což dopadne hlavně na dopravní infrastrukturu nebo vědu a výzkum.

„Dalo by se škrtat i jinde, nejen v těch oblastech, o nichž mluví ministr Kalousek. Těch 20 až 25 miliard není žádná tragédie. Když uvážíme efektivitu zrovna v těchto oblastech, tak to není vůbec žádná škoda,“ říká pro ParlamentníListy.cz Pavel Kohout, ředitel pro strategii společnosti Partners s tím, že by deficit mohl být i mnohem nižší než 100 miliard, k nimž se upnul ministr financí.

Pět miliard na aktivní politiku zaměstnanosti se vyhazuje zbytečně

Člen Národní ekonomické rady vlády je přesvědčen, že průřezově lze najít úspory skoro všude. „Vydává se třeba pět miliard na aktivní politiku zaměstnanosti. To je absolutně zbytečný výdaj, protože tohle nikdy nefungovalo,“ jmenuje Pavel Kohout konkrétní příklad zbytečného plýtvání. „Bezpochyby by se dalo škrtat i v sociální oblasti. Tam se také plýtvá, i když s výjimkou důchodů, což je velká položka, ty ostatní položky nejsou tak velké, jak si většina lidí myslí,“ podotýká ekonom.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

4:40 Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

„Vrátili jsme Česku respekt v zahraničí“. To tvrdí premiér Petr Fiala i další politici z koalice SPO…