Neústupnost rebelující šestice poslanců ODS vedla ministra financí Miroslava Kalouska k tomu, aby požádal sněmovnu o vrácení předloženého návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Přitom se však nechal slyšet, že bude muset při sestavování nové verze seškrtat až 25 miliard korun, což dopadne hlavně na dopravní infrastrukturu nebo vědu a výzkum.
„Dalo by se škrtat i jinde, nejen v těch oblastech, o nichž mluví ministr Kalousek. Těch 20 až 25 miliard není žádná tragédie. Když uvážíme efektivitu zrovna v těchto oblastech, tak to není vůbec žádná škoda,“ říká pro ParlamentníListy.cz Pavel Kohout, ředitel pro strategii společnosti Partners s tím, že by deficit mohl být i mnohem nižší než 100 miliard, k nimž se upnul ministr financí.
Pět miliard na aktivní politiku zaměstnanosti se vyhazuje zbytečně
Člen Národní ekonomické rady vlády je přesvědčen, že průřezově lze najít úspory skoro všude. „Vydává se třeba pět miliard na aktivní politiku zaměstnanosti. To je absolutně zbytečný výdaj, protože tohle nikdy nefungovalo,“ jmenuje Pavel Kohout konkrétní příklad zbytečného plýtvání. „Bezpochyby by se dalo škrtat i v sociální oblasti. Tam se také plýtvá, i když s výjimkou důchodů, což je velká položka, ty ostatní položky nejsou tak velké, jak si většina lidí myslí,“ podotýká ekonom.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník