Zákon podepsat, nebo vetovat. Klaus jde proti Ústavě, vážně varují experti

25.11.2012 9:52 | Zprávy

Václav Klaus i jeho předchůdce Václav Havel si vysvětlovali Ústavu tak, že když schválený zákon nevetovali, ale nesouhlasili s ním, tak ho nepodepsali. Podle experta na ústavní právo Jána Gronského je ale takové počínání na hraně Ústavy, protože v té se píše, že prezident zákony podepisuje. A tím má naplňovat svůj prezidentský slib.

Zákon podepsat, nebo vetovat. Klaus jde proti Ústavě, vážně varují experti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus podepisoval svou novou knihu Zápisky z nových cest. Podle autora je lepší, obsahuje víc fotografií

Nynější uchazeči o prezidentský úřad by si měli ještě předtím, než jednoho z nich oslní po zvolení hlavou státu pocit mimořádné vlastní důležitosti, ujasnit, jaká je role prezidenta při podepisování zákonů. Jak Václav Klaus, tak jeho předchůdce Václav Havel vnímali tento akt jako postoj své vlastní osoby ke schválenému zákonu. A pokud s ním nesouhlasili, podpis nepřiložili. I bez něj však pochopitelně začal platit.

To je i čerstvý případ Klausem nepodepsaného zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. „Jde o výraz mé distance od té předlohy,“ uvedl prezident ve zdůvodnění, proč schválený zákon nepodepsal. Skutečností ale je, že svůj negativní postoj může vyjádřit jen tím, že zákon vetuje a vrátí ho do sněmovny. To, že ho „jen“ nepodepíše, totiž působí jen jako plané gesto.

Prezident dělá pštrosa a neříká ani ano, ani ne

„Je to na hraně Ústavy, až bych řekl, že je to protiústavní. Ústava jasně říká, že zákony podepisuje předseda Poslanecké sněmovny, prezident a předseda vlády. Prezident má právo vrátit do patnácti dnů zákon buď podepsaný, nebo s připomínkami, které zdůvodní. V této fázi se počítá s tím, že prezident je součástí legislativního procesu,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Ján Gronský, docent ústavního práva z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

DPH

Jaká by podle vás měla být ta jedna jediná sazba DPH? A jak vám věřit, že chcete snižovat daně, když zatím jste dělali jen pravý opak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

4:40 Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

„Vrátili jsme Česku respekt v zahraničí“. To tvrdí premiér Petr Fiala i další politici z koalice SPO…