Zbabělec Nečas a jeho intimní Nagyová, řval Rath ve sněmovně

27.10.2011 10:37 | Zprávy

Poslanecké interpelace se hodinu po začátku opět staly arénou útočných slov od poslance ČSSD Davida Ratha. Ten se strefoval do šéfky kanceláře premiéra Jany Nagyové a vlastně i do samotného Petra Nečase. Rath řekl, že Nagyová bere víc než ministři, ale Nečas to prý ani neví a schovává se při tom za zády šéfa Úřady vlády, který podle slov Nečase prý jako jediný zná přesně, jaký plat a jaké odměny Nagyová vlastně má.

Zbabělec Nečas a jeho intimní Nagyová, řval Rath ve sněmovně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc s Davidem Rathem

V dubnu 2010 byl Nečas na Facebooku obviněn z nevěry, údajně udržoval poměr s Janou Nagyovou

Poslanec David Rath rozčísnul vody poslaneckých písemných interpelací. Ujal se slova hodinu po začátku a zřejmě využil nepřítomnosti premiéra Petra Nečase a jal se ho cupovat. Kvůli jeho spolupracovnici Janě Nagyové, jež prý bere hodně peněz a lidé z Úřadu vlády si na to stěžují. Jenže Nečas prý Rathovi na dotazy ohledně platu Nagyové mlžil a odvětil mu v písemné interpelaci, že on tuto věc neví, ví to jen totiž šéf Úřadu vlády a něj se má obrátit.

„Jako ubohý zbabělec si pan premiér vleze za záda šéfa Úřadu vlády, a řekne, že to není jeho činnost. Nechce ale prostě jen říci, že paní Nagyová bere víc než některý ministři," burácel k tomu dnes za sněmovním pultíkem Rath.

Celý projev ZDE

„On se bojí a chová se jako zbabělec. Zbaběle se bojí! Jako malé děcko nechce sdělit ty informace," řekl dále na konto Nečase Rath. „Jak chcete, aby vám někdo věřil v této zemi?," útočil pak dál na chybějícího premiéra, jenž včera byl Bruselu na vrcholné schůzce představitelů EU a poté odletěl do USA.

„Já Janu Nagyovou neznám osobně, alespoň z médií ale vím, že byla blízkou, téměř intimní spolupracovnicí Petra Nečase ještě na ministerstvu práce, kde ji za její služby už tam dával odměny v řádu stovek tisíc korun. Nyní mi ale poslali dopis, že paní Nagyová řídí celý Úřad vlády, ale prý i samotného premiéra, což se mi nechce věřit, takže to beru jako nepodloženou pomluvu," zmínil dále Rath.

Upozornil, že sama Nagyová byla přistižena novináři, jak jedná s pražskými kmotry, což údajně potvrdil i sám člen pražské regionální rady Prahy 10 Tomáš Hrdlička, jenž přiznal, že se s Nagyovou nedávno bavil o pražských politických záležitostech.  

"Asi s těmi pražskými kmotry vyjednávala, kdo dodá ořezávatka na Úřad vlády, či něco jiného delikátního," podotkl Rath.

Více zde:

„Prý paní Nagyová dostává na Úřadu vlády peníze jdoucí do stovek tisíc možná i miliónů, což je neodpovídající pozici. Není to obvyklé, aby tam lidé dostávali takové štědré odměny, když třeba lékaři nevědí, jak to s nimi a jejich platy bude," hřímal dále Rath.

Nadějný politik moderního střihu let padesátých...

„Asi mu dělá nějaké mimořádné služby, jinak si to těžko vysvětluji. Abych si to ověřil, tak jsem se ho zeptal. On je ale něco mezi Mirkem Dušínem a mladým nadějným politikem moderního střihu let padesátých," zmínil dále středočeský hejtman Rath na konto Nečase.

Podle něj poslanci mají právo se ptát na platy a odměny vysokých státních úředníků a premiér by měl odpovědět a ne mlžit a schovávat se za záda ředitele Úřadu vlády. Premiér mu navíc prý odpověděl s desetitýdenním zpožděním a napsal: „Položil jste mi dotaz, na který nemohu odpovědět." Dále podrobně vysvětlil, že proč platy má na starosti ředitel Úřadu vlády a ne premiér.

„On ani neví, jaké tam - na Úřadu vlády - má kdo platy a to chce řídit zemi? Každý manažer víc, že je to především on, kdo rozhoduje o odměnách. Tak se proto ptáme pana premiéra vlajícího ve vzduchu, neboť neví, jaké odměny dostávají jeho lidé," řekl také Rath.

Nečase se poté zastal předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, který ale možná nechtěně řekl, že on se také neptá na peníze a platy příbuzných Ratha.

  • Reakci Zbyňka Stanjury čtěte ZDE 

Jó, to měl říct, že s ní už je příbuzný

„Pan poslanec Rath tady využil premiérovy nepřítomnosti. Neurážejte premiéra, nemáte na to žádný nárok," obrátil se prudkými slovy Stanjura na Ratha. Později ČTK sdělil, že on osobně dnešní Rathovy výroky řešit u mandátového a imunitního výboru nebude.

Jenže to byla voda na jeho mlýn. Rath totiž řekl, že měl tedy Nečas napsat, že je v příbuzenském vztahu s Nagyovou.


Jaké jsou dosud veřejně známé informace o odměňování Jany Nagyové, vedoucí sekretariátu Petra Nečase (zdroj: Jeroným Tejc, prohlášení, duben 2010):
  • v březnu 2009 povýšena v platové třídě
  • v dubnu 2009 povýšena podruhé v platové třídě
  • v dubnu 2009 mimořádná odměna 67.000 Kč
  • v květnu 2009 mimořádná odměna 510.000 Kč
  • dne 8. května 2009 odchází z MPSV Petr Nečas
  • Jana Nagyová je MPSV placena až do srpna 2009 ve výpovědní lhůtě
  • v srpnu dostává regulérní odstupné
  • 8. čistý příjem za 8 měsíců práce na MPSV je 1.430.091 Kč, tedy měsíčně 178.761 Kč čistého

„Občas nám nohy ujedou, a já bych to chápal. Jsme jen lidé a  může se to stát i premiérovi, že se z nějaké pracovnice Úřadu stane jeho příbuzná. To ale respektuji z toho lidského pohledu je to pochopitelné. Je to ale hezké, že se zastáváte pana premiéra, když tady není," odvětil Stanjurovi Rath.

Televize o Nagyové hovořila v neděli

Nečase slovně štípala kvůli Nagyové minulou neděli i Česká televize. Pořad 168 hodin ukázal, že vlastně jediným, kdo jistí záda premiérovi a předsedovi ODS Petru Nečasovi, je vlastně jeho šéfka kabinetu Jana Nagyová. Straničtí místopředsedové buď strkají hlavu do písku, anebo je nikdo nezná, podobně jako Miroslavu Němcovou. Nygyová je ale podle poznámky televize pravou rukou Nečase už od dob poslancování, kdy mu dělala asistentku.

A co Nagyová podle televize dělá? Mimo jiné komunikuje s lidmi v ODS v zákulisí. Tak například lobbovala i minulou sobotu s delegáty pražské ODS, kdy proti sobě stáli Petr Tluchoř, Nečasův neoblíbenec a Petr Bendl, jenž se naopak těší přízni Nečase.

Člen pražské regionální rady Prahy 10 Tomáš Hrdlička pak televizi řekl, že se s Nagyovou takto neoficiálně bavil naposledy v květnu. „Bavili jsme se o rozpočtu, o rozpočtovém určení daní......Když jsem v minulosti chtěl přenést nějakou informaci, tak jsem použil tento kanál," přiznal Hrdlička.

Šéfka kabinetu předsedy vlády je hlavní spojenkyní Nečase přitom už dlouhá léta. „Je to takový sir Humphrey Appleby ze seriálu Jistě, pane premiére," napsal pak k jejímu jménu letos v září server idnes.cz.  Dnes tato slova použil i sám Rath. "Ona je opravdu takový sir Humphrey Appleby," poznamenal na její konto.

Poslance musela umravňovat řídící schůze a místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV). Jak řekla, debata se dostala za hranice jednacího řádu i za hranice vkusu.

Rath: Běžte a podívejte se, kdo je vaše přítelkyně...

Rath do Nečase nekopal kvůli Nagyové poprvé. Letos v únoru si ve sněmovně do něj dloubnul při projednávání zákona o přechodném snížení cen a úhrad léčiv, který předložil poslanec z ODS Marek Šnajdr.

„Pan premiér mi za zády něco vypráví o přítelkyních. Pane premiére, vy jste zrovna ten poslední, který může vyprávět o přítelkyních. Běžte se na svůj Úřad vlády podívat, kdo je vaše přítelkyně, a udělat si pořádek doma v rodině, než abyste mě vyrušoval nemístnými poznámkami," hřímal Rath tehdy za sněmovním pultíkem. Zjevně tím narážel právě na Nagyovou. Bulvární média totiž v té době  spekulovala o jejich vztahu.

Více zde:

Rath má přitom poměr s Renatou Horkou, která je svázána s různými farmaceutickými firmami i s Českou lékařskou komorou, ač je ženatý s Evou Rathovou.

Nagyová: Nerozhoduji, s kým se pan premiér setká

Nagyová ale není jedinou ženou v podobné funkci. Třeba Mirek Topolánek spoléhal jako premiér na Gabrielu Kloudovou nebo Vladimír Špidla na Jarmilu Škvrnovou. Zatímco ale Nečasovi předchůdci ve Strakově akademii měli kolem sebe více poradců a spojenců, on se hodně spoléhá hlavně na Nagyovou. Tím podle médií pak logicky roste její vliv, neboť sama zařizuje mnoho věcí.

„Jsem úřednice na pozici vrchní ředitelky a nerozhoduji, s kým se pan premiér setká. O tom rozhoduje výlučně pan premiér," odmítá ale Nagyová výlučnost své pozice.

Jenže podle idnes.cz se o jejím vlivu mluvilo po jmenování kamarádky Aleny Vitáskové do čela Energetického regulačního úřadu, který rozhoduje o cenách elektřiny a plynu. Nagyová to však rezolutně odmítla. „Do čela ERÚ jsem ji nikdy nedoporučovala," řekla.

Naopak otevřeně přiznala, že ji premiér Nečas vyslal na pohovory s uchazeči o post generálního ředitele veřejnoprávní televize.

Prý ale ovlivňuje i další kroky a to například okolo ministra spravedlnosti. Jak? Když se premiérovi zcela nezdají některé jeho kroky, pak ministr spravedlnosti musí na kobereček k Janě Nagyové. Tvrdí to alespoň některé hlasy ze zákulisí Úřadu vlády.


V dubnu 2010 byl Nečas na Facebooku obviněn z nevěry, údajně udržoval poměr s Janou Nagyovou

Čtěte také:

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…