Zeman pořádal večeři pro odcházející vládu. Kromě Nečase dorazili jen čtyři ministři

08.07.2013 22:00 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman na Pražský hrad pozval členy končícího kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Ze 17 členů vlády jich dorazilo pět včetně Nečase, chyběli například všichni ministři za TOP 09.

Zeman pořádal večeři pro odcházející vládu. Kromě Nečase dorazili jen čtyři ministři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Rozloučit s prezidentem se přijeli ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), ministr bez portfeje Petr Mlsna, ministr školství Petr Fiala a ministr obrany Vlastimil Picek, který jako jediný bude i v novém kabinetu. Dobrou zprávu dostal během dne i ministr Mlsna - podle nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové by se měl stát ministerským náměstkem a dále pokračovat v čele Legislativní rady vlády.

Ve středu bude Miloš Zeman jmenovat úřednickou vládu v čele s premiérem Jiřím Rusnokem. Politici končícího kabinetu hlavě státu vyčítají, že při sestavování nové vlády obešla jejich parlamentní většinu.

Dnešní akce na Hradě měla být podle hradního kancléře Vratislava Mynáře důstojným rozloučením Zemana se členy odcházející vlády. Chalupa sdělil, že večeři chápe jako oficiální setkání hlavy státu se členy končící vlády a že jeho účast nesouvisí s postojem k rozhodnutí prezidenta jmenovat Rusnoka premiérem.

"Účast na dnešní večeři na mém nesouhlasu nic nemění," uvedl. V pátek se Chalupa podrobil plánovanému chirurgickému zákroku očí. "Nyní jsem v rekonvalescenci. Neměl jsem tedy na dnešek žádný program a na rozdíl od mých kolegů jsem nemusel nic rušit," dodal.

Ze setkání se omluvila například dosluhující vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM), a to kvůli dovolené. Nepřišel ani úřadující šéf ODS, ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba; bude na dlouho plánovaném výjezdu ODS v Ostravě. Účast odmítli také Zemanův sok v prezidentské volbě, ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a jeho stranický zástupce, ministr financí Miroslav Kalousek.

Nečasův kabinet končí po skandálu, do nějž je zapojena někdejší nejbližší spolupracovnice premiéra Jana Nagyová. Policie obvinila ji a sedm dalších lidí kvůli zneužití Vojenského zpravodajství a údajnému uplácení tří bývalých poslanců ODS. Státní zástupce požádal dnes sněmovnu v této kauze i o vydání k trestnímu stíhání Nečase. Ve vazbě je nyní Nagyová a tři bývalí poslanci ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…