Příjezdem ke krajskému úřadu v Ústí nad Labem a přivítáním hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem (KSČM) začalo prezidentovo několikadenní turné v severočeském regionu. „Připomínám Terezín – to se vidíme hned po týdnu, že?“ připomenul hned po výstupu z vozu hejtmanovi společné setkání na pietní akci před pár dny. První květinu převzala Ivana Zemanová, která po boku manžela mlčky setrvala po celý zbytek dopoledne, jen s občas prohozeným poděkováním či úsměvem. Další pugét putoval do náruče hlavního hosta. „No, to není střední kytka, to je velká kytka,“ zhodnotil Miloše Zeman. „Velký muž, velká kytka,“ snažila se zalichotit manželka hejtmana. Delegace na pár minut odkráčela k jednání mezi čtyřma očima do hejtmanovy kanceláře. Zelené ani červené karty se nekonaly.
Za improvizaci máte jedničku. To Karlovy Vary naopak nezvládly...
Hodinu před polednem se s Milošem Zemanem mohli v jednacím sále setkat všichni zastupitelé kraje spolu s nově zvolenými starosty měst a obcí. Hejtman Oldřich Bubeníček tam oficiálně uvedl návštěvu. „Vítám vás, pane prezidente, v kraji, kde vznikla česká státnost. V kraji, který je energetickým srdcem republiky, ale kde je také široká zemědělská činnost: Jen tady máme jediný okres, který nabídne chmelařství, zelinářství, ovocnářství, vinařství... To jinde nenajdete,“ řekl. Prezident jako první kvitoval, jak se v Ústeckém kraji popasovali s přípravou návštěvy. „Tímto chci poděkovat za projev jedné z největších českých vlastností, kterou je schopnost improvizace. Původně jsem totiž měl nejprve jet do Karlovarského kraje, ale tam teď mají nějaké starosti s výměnou hejtmana, proto došlo na poslední chvíli k výměně krajů. Oceňuji zdejší operativnost,“ vychválil region v pozitivním úvodu.
Dal jsem vám 15 miliardy, připomněl Miloš Zeman a mluvil o pytlíku mouky
Následně se pokusil popsat svůj vztah k tomuto severočeskému regionu. „Karel Havlíček Borovský napsal, že 'Přátelé dávají spoustu dobrých rad, ale málokdo dá pytlík mouky'. Když jsem byl předsedou vlády, vláda vám dala 15 miliard nevratné dotace na zahlazování škod po těžbě uhlí. Využili jste je k bohulibým účelům a v dubnu si budete moci všichni prohlédnout důsledek – v Terezínském křídle hradu se připravuje výstava Země znovuzrozená, která ukáže efekt revitalizací zejména v Ústeckém kraji,“ pozval všechny na expozici, kterou už nyní připravuje nejznámější český rekultivátor a držitel Ceny hejtmana Stanislav Štýs.
Jura řekl: Chcu to tady. Nepotřebuji předžvýkat názor
„No, ale teď už nejsem premiér. Jsem prezident, takže dalších 15 miliard nabízet nemohu. Ale mohl jsem pro vás udělat aspoň to, že jsem na žádost dvakrát přijal zástupce společnosti Nexen a projednával její umístění do vaší průmyslové zóny,“ zmínil dále s připomenutím, že k tomu hodně pomohl člen bývalé Rusnokovy vlády a dnes vládní zmocněnec pro Ústecký a Moravskoslezský kraj, když Nexen uvažoval i o Polsku. „Jura Cienciela říkal: Já jsem sice původem Polák, ale chci, aby to bylo v České republice... Choval se jako odpovědný český politik,“ vyzdvihl prezident. Dále pokračoval tím, že mu před časem nějaká reportérka řekl, že rozděluje národ. „Národ nerozdělují lidé, ale názory. Ale jsou důležitější dělící čáry, což je třeba si uvědomit právě v tomto kraji. Máte tu řadu problémů, znáte na ně má stanoviska – ať jde o limity těžby uhlí, problém jezů na Labi nebo takzvaných nepřizpůsobivých, což je akutní zejména ve Šluknovském výběžku. Z tohoto pak vzniká mediální bouře a já vám chci říci: Čtěte zpravodajství, nečtěte politické komentátory. Jsou urážkou inteligence našeho národa. Svůj komentář si má udělat každý sám. Nepotřebuje ho předžvýkat,“ vzal si na paškál výkvět politického pisálkovství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš