„Mohl byste veřejnosti sdělit důvod vašeho obratu o 180 stupňů na summitu NATO? Kolují různé historky o nátlaku na Vás. Rád bych znal pravdu,“ žádal čtenář prezidenta republiky.
Miloš Zeman reagoval jasně, nebyl žádný obrat ani nátlak na jeho osobu. „Zastávám přesně stejnou pozici, které se říká algoritmus podmíněného pokračování. Jinými slovy jsem pro tvrdý postoj vůči Rusku, pokud by podniklo invazi na východní Ukrajinu, a jsem pro měkký postoj vůči Rusku, to jest odmítání sankcí proti němu, pokud invazi na Ukrajinu nepodnikne,“ reagoval prezident.
Objevila se také žádost na prezidenta, aby národu sdělil, až případně dostane důkazy o invazi ruských vojsk na Ukrajinu. „Zatím jsem žádné nezvratné důkazy nedostal, a to ani od našich tajných služeb, které mně ironicky doporučoval švédský ministr zahraničí Carl Bildt. Pokud jemu takové důkazy byly poskytnuty, mohu mít určité pochybnosti o kvalitě švédských zpravodajských služeb,“ rýpl si prezident Zeman.
„Souhlasím a plně podporuji vaše vystoupení na summitu NATO. Nikdo do dnešního dne jasně neprokázal a nepodal žádné důkazy, že na východní Ukrajině operují ruská vojska! Proč asi? Stále se jedná o nás bez nás. Vstup ČR do NATO byla chyba, protože jsme mohli vidět, jak tato organizace porušuje články smlouvy. Nepřejeme si žádné základny NATO na území ČR! Celá rodina jsme pro referendum o vystoupení ČR z NATO a pro referendum o neutralitě ČR. Možná by se přidala i Slovenská republika. Co tomu říkáte, pane prezidente? Děkuji za upřímnou odpověď,“ napsal obsáhle další registrovaný čtenář hlavě státu.
Dotazy prezidentu republiky můžete pokládat zde:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka