Zemanova vláda: Prý může přijít překvapení od Karolíny Peake

02.07.2013 13:54 | Zprávy

Jak běží čas od jmenování Jiřího Rusnoka premiérem, objevují se z různých částí politického spektra hlasy, kdo všechno by mohl jeho vládu podpořit. V úvahu přicházejí KSČM a Věci veřejné, pohnutky by se našly i u sociálních demokratů a poslanců pod hlavičkou LIDEM. Naopak o ničem podobném se podle poslance Borise Šťastného neuvažuje v ODS.

Zemanova vláda: Prý může přijít překvapení od Karolíny Peake
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Rusnok

Původně zcela beznadějná situace kabinetu Jiřího Rusnoka se začíná zvolna měnit. Už dvě strany, KSČM a Věci veřejné, se vyjádřily, že by ho za určitých podmínek podpořily, rozhodnout se však chtějí až na základě vládního programu. V podobném duchu se ústy své nevyzpytatelné předsedkyně Karolíny Peake vyjadřuje i strana LIDEM.

Sociální demokracie upíná veškerou svou pozornost ke hlasování o rozpuštění sněmovny, které se uskuteční 16. nebo 17. července. „Na výsledek hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny bude samozřejmě ČSSD reagovat podle situace a rozhodne o dalším postupu,“ nechává první místopředseda ČSSD Michal Hašek otevřenou otázku, jak se nejsilnější parlamentní strana poté zachová při hlasování o důvěře Rusnokově vládě.

Rusnokova vláda se dá z pohledu ČSSD považovat za zodpovědnější než Nečasova

Sociální demokraté by mohli mít pro podporu kabinetu odborníků dva hlavní důvody. „Když nebude vůle většiny sněmovny sebe sama rozpustit, tak určitě zazní argument, že je potřeba zajistit správu této země a její řízení. A koneckonců přece Rusnokova vláda se jmény, která spousta sociálních demokratů dobře zná, se dá považovat za vládu spolehlivější a odpovědnější, než byla ta Nečasova nebo než by byla ta Miroslavy Němcové,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek.

Podle něj bude spousta sociálních demokratů poháněna i názorem řadových členů, kteří situaci nevyhodnocují v širších souvislostech a nezabývají se dalekosáhlejšími dopady. „Těm nejspíš nebude vadit, když tady bude rádoby prezidentská vláda bez politické a stranické nominace, ale že spousta lidí má tendenci se rozhodovat na té běžné škále, co je nebo není dobré či výhodné pro levicového voliče,“ podotýká Lukáš Jelínek a přidává i druhý důvod, který se ale nejspíš oficiálně zmiňovat nebude.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…