„My naopak říkáme: ‚Pokud vás to někdo nutí porušovat, tak to řekněte nahlas.‘,“ bránil se ale v pořadu Máte slovo ředitel velké stavební firmy Juraj Novodomec. Podle zkušeností menšího podnikatele Milana Cacha je toto ale výjimka.
„Uděláte kontrolu se mnou a najdete věci, který jste ještě neviděli,“ řekl na adresu inspekce. Podpořil ho i dělník, který má se zaměstnavatelem špatné zkušenosti. Při nebezpečné manipulaci přišel o tři prsty, firma se s ním ale chtěla dohodnout „bokem“ a následně musel kvůli špatnému chování zaměstnavatele práci i opustit.
„Každý, kdo se dneska postaví proti velké firmě, je odepsaný,“ uvedl. „Je to taková šikana, druh šikany… Nátlak,“ dodal muž. Zaměstnanec se podle něj pak většinou zhroutí. Nikde si pořádně stěžovat nemůže.
To ale Novodomec odmítl. Alespoň v jeho firmě to tak nechodí. Svým zaměstnancům neříkají, že jim mohou říct o úrazu. Naopak jim to říct musí a následně se vše řeší s pojišťovnou.
„Je to o pravidlech, která nastavuje stát. A vy jste zodpovědní, vy jste součást státu,“ zapojil se opět podnikatel Cach. „Dejte ten systém dohromady, protože tady se nedá žít,“ apeloval opět na inspekci a odborníky.
„Zajímá to politiky?“ zeptala se moderátorka Michaela Jílková. „No to bych řekla, že okrajově,“ odvětila jí Libuše Bělohlávková, předsedkyně výboru Rady vlády pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci. „Bezpečnost práce je pořád trochu stranou,“ posteskla si.
„Takhle to ale nejde, nakonec na to ten zaměstnavatel dojede,“ dodala však k tvrzení, že by zaměstnavatelé běžně nutili své pracovníky k rizikovým úkonům a procházelo jim to. „Lidi se musí bránit,“ odmítla, že by si to zaměstnanci měli běžně nechávat líbit. Na to podnikatel suše poznamenal, že pak ale přijdou o práci a skončí pod mostem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavlína Nouzová