Kupní cena byla stanovena znaleckými posudky, byty jsou v dobrém stavu. Část bytů je prázdných, většina je obsazena nájemníky se smlouvou na dobu určitou. Byty budou využívány v souladu s bytovou politikou města. Vzhledem k tomu, že je většina předmětných bytů aktuálně obsazena nájemníky se smlouvou na dobu určitou, budou smlouvy nájemníkům v případě dodržování pravidel standardně prodlužovány. Uvolněné byty Praha obsazuje dle platných pravidel pronájmu bytů, kdy se zaměřuje na čtyři cílové skupiny: seniory, potřebné profese, Pražany v nouzi a osoby se zdravotním postižením.
„Dává smysl v případě, že se naskytne smysluplná nabídka k rozšíření bytového fondu hlavního města Prahy, tuto nabídku využít. Tím spíše, že se jedná o nemovitosti, které patří společnosti ve vlastnictví městské části. Náš cíl je bytový fond hlavního města Prahy rozšiřovat, což se i tímto krokem daří,” doplnil radní hl. m. Prahy pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr.
Radní pro akciové společnosti Prahy 3 Pavel Musil k tomu řekl: „Tyto byty byly ze strany SZM v minulosti komerčně pronajímány a nebyly určeny pro účely bytové politiky Prahy 3. Vzhledem k aktuálnímu nedostatku volných bytů na pražském realitním trhu považujeme tuto transakci za výhodnou pro obě strany, jak pro město Prahu, tak pro městskou část Praha 3, která výtěžek z prodeje použije na rekonstrukce jí svěřených obecních bytů.”
Hl. m. Praha zahájilo jednání o nákupu předmětných bytů na základě iniciativy městské části Praha 3. V Praze 3 v současnosti hlavní město nevlastní žádné byty nesvěřené městské části. Hlavní město dlouhodobě trpí nedostatkem obecního bytového fondu, a proto je odkup nemovitostí jedním z nástrojů, jak získat do správy více bytových jednotek. Loni schválená Strategie rozvoje bydlení v hl. m. Praze počítá s novou městskou výstavbou v rozsahu minimálně 500 bytů ročně (s cílem dosáhnout toho do roku 2030). Pražská developerská společnost připravuje projekty na městských pozemcích, které umožní postavit až 6 000 nových městských bytů.