„Podmínky byly nastaveny tak, aby byl pacht pro hospodáře co nejvíce atraktivní. Praha spravuje zhruba 1 650 hektarů zemědělské půdy a naším cílem je nenechat ji ležet ladem, ale naopak ji zhodnocovat. Cestou je právě šetrné hospodaření,“ doplňuje pražský radní pro majetek, legislativu a transparentnost Adam Zábranský.
Podpora udržitelného ekologického zemědělství je jedním ze 69 opatření Klimatického plánu hlavního města. Praha už v roce 2019 vypověděla všechny tehdejší pachtovní smlouvy a o rok později schválila Zásady ekologického hospodaření na zemědělské půdě, kterou vlastní.
Součástí zásad jsou i krajinářské úpravy. Jedná se zejména o rozčlenění zemědělských ploch na menší půdní bloky, vytváření mezí, remízků či o výsadbu stromořadí. Cílem je zlepšit funkci půdy a krajiny a podpořit druhovou pestrost živočichů a rostlin.
Zásady také upravují osevní postupy a usilují o zvýšení pestrosti pěstovaných plodin a upřednostnění plodin, jejichž pěstování nezhoršuje půdní erozi. Zásadním přínosem je též výrazné omezení používání pesticidů, herbicidů, minerálních hnojiv a dalších chemických látek.