„Kongresové centrum dlouhodobě není schopné uspokojit vysokou poptávku po výstavních a kongresových plochách, a novou halu proto nutně potřebuje. Stejně tak je ale důležité rovnou řešit i okolí a celé to prostranství kolem Kongresového centra upravit tak, aby více sloužilo lidem. Sešlo se mnoho návrhů a já jsem ráda, že hodně jich bylo velmi kvalitních a věřím, že jsme nakonec opravdu vybrali ten nejlepší,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová.
První cenu získal návrh mladého studia OCA – Marca Subirany, Hernana Lleidy, Biela Susanny a Bernarda Garcii – z Barcelony. Svou účast v této soutěži komentovali: „Naši kancelář jsme založili s tím, že bychom chtěli rozšířit naši práci a příležitosti za hranice místního kontextu Barcelony nebo Katalánska. V tomto případě bylo obzvláště motivující, že jsme mohli přispět k budově takového významu v historickém městě, jako je Praha. Probuzením bylo, když jsme si uvědomili, jak je tato výzva komplexní a že znamená vyřešit nejenom fungování budovy, ale také vytvořit intenzivní veřejný prostor. To bylo v našem návrhu klíčové.“ Druhou cenu obdržel návrh týmu Francisca Jorquery z Palma de Mallorca.
Jedenáctičlenná porota, které předsedal architekt Petr Hlaváček, vybírala z velké konkurence došlých návrhů ve dvou kolech a až do svého finálního rozhodnutí zcela anonymně. Soutěž byla otevřená účastníkům z celého světa – své návrhy odevzdalo sedmdesát šest týmů z dvaceti tří zemí. Toto množství představuje práci nejméně čtyř set architektů, urbanistů, inženýrů a dalších odborníků. Všechny soutěžní návrhy jsou od zítřka do začátku října k vidění v Kongresovém centru Praha (13. – 19. 9. a 23. 9. – 5. 10. 2017, Jižní foyer KCP, vstup 10, denně 12–19 h).V porotě zasedli zástupci KCP – primátorka hl. m. Prahy a místopředsedkyně dozorčí rady Adriana Krnáčová, předseda představenstva Radim Haluza, generální ředitel Roman Ray Straub, podpořeni Markem Kopećem z IPR a radní Prahy 4, Alžbětou Rejchrtovou. Architektonickou odbornost zastupovali Petr Hlaváček a Ivan Kroupa, spolu s Eliou Zenghelisem z Řecka, Mathiasem Müllerem ze Švýcarska a náhradníky Viktorií Součkovou a Tomášem Koumarem. Jejich kolektivní práci shrnuje Petr Hlaváček: „Skvělí zahraniční porotci, bezvadní mladší náhradníci, pro věc zaujatí zástupci investora a politici. Přes velkou různost přístupů jednotlivých porotců jsme převážně jednali ve shodě. Předpokládám, že když se tak různorodá porota shodla na výběru návrhu, tak má potenciál oslovit i veřejnost a další účastníky celého procesu.“
Elia Zenghelis, spoluzakladatel slavné kanceláře OMA a momentálně profesor na škole architektury Yale, dodal na adresu vítězného týmu po skončení soutěže: „Původní budova Kongresové centra se musí vypořádat s identitou velice impozantně postaveného monumentu komunistické éry, která musí být soudobě přeformulovaná. To zahrnuje nový vzhled, pozici vůči městu a napojení na složitou dopravní situaci. Tato komplexní složitost byla autory vítězného návrhu mistrně zvládnuta.“
Ze zmíněných 76 návrhů vybírali porotci v březnu nejlepších šest, které jejich autoři dále podrobněji rozpracovali v druhém kole. Autoři oceněných návrhů budou vedle získání finanční odměny vyzváni do následujícího jednacího řízení bez uveřejnění, ve kterém se bude rozhodovat o zadání zakázky. Další čtyři týmy, které nedosáhly na ceny, obdrží skicovné za účast v druhém kole. Vzhledem k tomu, že nebyla udělena třetí cena, byla tato částka rovnoměrně rozdělena mezi tyto finalisty.
1. cena:
OCA / Bernardo García, Marc Subirana, Biel Susanna, Hernan
Lleida; spolupráce: Joaquim Sellas, Play-Time architectonic image,
Anabel Lazaro, Josep Ramon Rius, Silvia Juventeny, Simona Sulcová,
Alfambra copisteria and Francesc Villena (Barcelona, Espana)
2. cena:
Francisco Jorquera; spolupráce: Catalina Riera, Sebastiano Rossi, Juan Jorquera, Cubic consultors (Palma de Mallorca, Espana)
další finalisté:
TAKENAKA EUROPE / Peter Mulík, Václav Sobolík, Haruka Fuji, Adam Huleja, Peter Chládek, Ivana Jedrzejková, Tomáš Jelínek, Eliška Křížová, Lenka Marečková, Tomáš Palkovský, Martin Šťastný; spolupráce: Vladislav Bureš, Václav Mach, Jiří Petlach, Aranka Vondráčková (Praha, Česká republika)
Szymon Rozwałka, Rudolf Müller, Martin Křivánek; spolupráce: Anna Glajc, Barbora Jurčíková, Oliver Kažimír, Petra Krajčová, Matúš Peklanský; technická spolupráce: Eva Fajkusová, Pavel Hladík, Jiří Janoušek, Stanislav Král, Ondřej Navrátil, Albert Novák, Petr Preininger, Luboš Zbranek (Brno, Česká republika)
Office of Adrian Phiffer / Dimitrios Karopoulos, Saarinen Balagengatharadilak, Diana Franco Camacho, Michael DeGirolamo, Chloe Leung, Liusaidh Macdonald, Duc Anh Nguyen; spolupráce: Silman Structural Engineers / Nat Oppenheimer, Aniket Zarekar; Transsolar / Linda Lam; Lam & Associates / Alex Tan, Patrick Lam; Propos Liberec; Martin Hejl (Toronto, Canada)
FAR frohn & rojas / Marc Frohn; spolupráce: Treibhaus Landschaftsarchitektur Berlin / Deniz Dizici; Wetzel & von Seht / David Fuentes Abolafio, Wolfgang Keen; pin planende ingenieure / Norbert Müller; ARGUS Stadt und Verkehr / Christoph Ludwig (Berlin, Deutschland)