Zástupci hlavního města primátorka Adriana Krnáčová a radní Jan Wolf i zhotovitelé rekonstrukce Staroměstské radnice představili předměty, které byly následně, ve středu 22. listopadu 2017, uloženy do pozlacených makovic na věži Staroměstské radnice. Zde budou čekat vzkazy dnešní Prahy na příští generace.
Původní obsah měděných tubusů vyjmutých z makovic věže Staroměstské radnice byl uložen do depozitáře Archivu hlavního města Prahy. Materiály ukládané do zlacených makovic při opravách Staroměstské radnice – v letech 1949 a 1984 nahradili archiváři věrnými kopiemi.
„Opravy věže jsme zahájili v dubnu. Do konce roku by měla být hotová fasáda, v polovině prosince otevřeme ochoz věže Staroměstské radnice, aby si návštěvníci hlavního města mohli vychutnat vánoční atmosféru Prahy. Rekonstrukce vnitřku ještě chvíli potrvá, protože je to přece jenom velice členitý a historický prostor, kde musíme respektovat pokyny památkářů, ale věřím tomu, že do oslav stého výročí Československé republiky bude všechno hotovo," prozradila úvodem primátorka Adriana Krnáčová. „V únoru, s ohledem na tzv. low season, kdy do naší metropole nejezdí tolik turistů, se restaurátoři pustí do oprav orloje.“
Do schránek uložili archiváři poselství současné městské rady, informace o stavbě, fotografie, noviny a také fragment primátorského řetězu. Zhotovitelé stavby do schránky vložili i současné mince a bankovky a restaurátoři i svá osobní poselství. Využita také byla zpráva dělníků z roku 1984, kteří si posteskli nad cenou piva. Praha v reakci na to budoucím generacím v pamětním listu vzkázala: „O 33 let později se dál točí Země kolem Slunce, orloj na Staroměstské radnici i to pivo, jen za něj už neplatíme 4,80 Kčs, ale 33,41 Kč.“
Na výběru předmětů se podíleli zástupci hlavního města, společně například s kolegy z Archivu hlavního města, týmem primátorky Krnáčové, radního Wolfa ale i zástupci zhotovitelů stavby. Vycházeli přitom z obecných zvyklostí i z toho, co bylo v tubusech nalezeno letos v září.
„Vyhodnotili jsme to, co se do takovýchto schránek dává, s ohledem právě k historii. Dříve se také dávaly tiskoviny, mince, krátké vzkazy budoucím generacím. Nakonec jsme nevyužili digitálních technologií, ale pokračovali v tradici, která je zde nějakých 600 až 700 let od doby, kdy věže vznikaly,“ doplnil radní.