„Naše vláda na výjezdech do krajů poprvé v historii naší země vyčíslila a definovala investiční plán na 12 let. Což je velice důležité pro naši vizi, pro budoucnost naší země. A velice důležité je bydlení. My jsme bohužel bydlení zanedbali, po revoluci samospráva dostala 600 tisíc bytů a v této chvíli máme obrovský problém. Nájmy explodují, bytů je nedostatek hlavně ve velkých metropolích a já roli naší vlády vidím hlavně v legislativě. To znamená rekodifikaci stavebního práva,“ řekl premiér Andrej Babiš k Fóru Bydlení. Právě rekodifikace stavebního práva je jedním z nejdůležitějších témat bydlení a důležitost tohoto tématu si uvědomuje i Ministerstvo pro místní rozvoj a Hospodářská komora, které se do přípravy rekodifikace pustily společně. Pozvání k diskusi přijala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, její náměstkyně pro místní rozvoj, sekci výstavby a veřejného investování Marcela Pavlová a prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Fórum Zlaté koruny mělo celkem tři bloky. Druhá část se věnovala financování bydlení. Vystoupila v ní například ministryně financí Alena Schillerová, která nastínila faktory ovlivňující dostupnost bydlení. Do diskuse o financování bydlení neodmyslitelně patří i regulace bankovního trhu. Za Českou národní banku se zúčastnil Jan Frait, ředitel sekce finanční stability.
Zlatá koruna společně s výzkumnou agenturou IPSOS pro toto Fórum připravila výzkum veřejného mínění na téma bydlení. „Výzkum potvrdil, že situace na trhu bydlení je opravdu alarmující. 91% lidí, kteří uvažují o změně bydlení, je přesvědčeno, že nemovitosti na českém trhu jsou příliš drahé. Vzhledem k nedostatku bytů jsme výzkum nezaměřili pouze na nákup vlastního bytu, ale i na nájemní bydlení. Ptali jsme se také, jak jsou na tom lidé s financováním bydlení a o kolik si mohou dovolit zvýšit své výdaje na bydlení,“ prozradil o výzkumu Michal Straka, Product & Business Development Director výzkumné agentury IPSOS, který výsledky výzkumu na Fóru představil.
Nejkritičtější je jednoznačně situace v Praze. Dle dat ČSÚ se v loňském roce počet obyvatel Prahy zvýšil o 14 tisíc a v 1. pololetí letošního roku vzrostl o 6619. Zároveň bylo v 1. pololetí dokončeno pouze 2871 bytů a zahájena výstavba 1808 bytů. Tato základní čísla stačí k tomu, aby bylo každému zřejmé, že trend je neúnosný. Jak strategicky vyřešit bydlení v Praze bylo tématem diskuse 3. části Fóra.