„Současná právní úprava neodpovídá praxi vyspělých evropských zemí, hazard se vymkl kontrole a stát každoročně přichází o miliardy. Cílem navrhovaných změn je především zajištění vysoké ochrany občanů před patologickým hráčstvím, omezení počtu heren, zkvalitnění státního dozoru a řádné zdanění všech forem hazardu,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš. „Jsme první vláda po sametové revoluci, která našla odvahu připravit moderní regulaci hazardu“ dodal.
Zákon odstraňuje současný neudržitelný stav na internetovém trhu sázkových her, kdy v České republice například není umožněno legální působení provozovatelů ze zahraničí, přestože charakter internetu jejich faktické působení na trhu umožňuje. „Uživatelé v současnosti sázejí do zahraničí, což jim některé zahraniční společnosti dokonce usnadňují stránkami v češtině. Stát tak podle našich odhadů jen v této oblasti přichází ročně o více než jednu miliardu korun“, vysvětlil náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Nově by podnikání zahraničních on-line sázkových společností mělo být legalizováno, což umožní jeho regulaci a řádné zdanění.
Mnohem detailněji bude upravena otázka působnosti orgánů státní správy a samosprávy a role obcí při povolovacím řízení. Povolování hazardních her je nově koncipováno jako dvoustupňové, kdy Ministerstvo financí bude zajišťovat základní povolení ověřující způsobilost žadatele a splnění všech odborných a technologických požadavků, ale povolení k umístění hry bude ve výhradní pravomoci příslušné obce, na jejímž území má být hazardní hra provozována.
„Přenesení části rozhodovací pravomoci v rámci veřejné správy na nižší instance zaručuje efektivnější a optimálnější regulaci, neboť právě obce, na rozdíl od ústředního orgánu státní správy, znají nejlépe místní poměry, kterých se provoz hazardní hry může dotknout“, řekl ministr financí Andrej Babiš. Obce zároveň budou moci plošně vyloučit všechny druhy technických a živých her z celého jejich území.
Součástí nového zákona je také vybudování centrálního informačního systému. Zajištění datového spojení s tímto monitorovacím systémem bude podmínkou provozu všech typů technických zařízení a internetových her. Tím bude zajištěna globální a nepřetržitá kontrola herních a finančních dat realizovaných prostřednictvím těchto zařízení a dojde k eliminaci praní špinavých peněz prostřednictvím hazardu.
Další důležité změny se týkají těchto oblastí:
1. Eliminace a předcházení negativním dopadům spojených s provozem heren - Omezení počtu heren v přepočtu na počet obyvatel obce, stanovení maximálního počtu povolených koncových zařízení technické hry a příslušných herních limitů.
2. Zrušení provozoven se zvláštním provozním režimem – Automaty a jiné technické hry bude možné provozovat pouze v kasinech či hernách, nikoliv však již v restauračních zařízeních či jiných provozovnách se zvláštním provozním režimem.
3. Vyloučení hazardu z dalších oblastí – hernu nebo kasino nebude možné provozovat v budovách vlakových a autobusových nádraží, oblastech památkové rezervace a v sousedství stanovených budov.
4. Striktní rozlišení kasína a herny z důvodu zamezení obcházení zákona - v kasinu musí být umožněna živá hra minimálně u třech hracích stolů, a to po celou provozní dobu.
5. Zavedení tzv. sebeomezujících opatření – vedle celé řady jiných opatření zodpovědného hraní zákon upravuje možnost sázejícího stanovit si sebeomezující opatření formou stanovení maximální výše sázky a prohry za zvolené časové období a dále maximální možnou dobu účasti na hře.
6. Rejstřík osob vyloučených z účasti na hazardních hrách – z účasti na jakékoliv hazardní hře budou vyloučeny osoby pobírající dávky pomoci v hmotné nouzi, dále osoby, vůči kterým byl pravomocně prohlášen úpadek v rámci insolvenčního řízení, nebo ty, které o zápis do rejstříku dobrovolně požádají.
Zákon o provozování hazardních her Ministerstvo financí v současnosti předkládá do vnějšího připomínkového řízení. Jeho účinnost je navrhována od 1. ledna 2016.