Kdo bude pokračovat v týrání psů včetně štěňat, aby je pak prodával někde na benzínce, bude mít vážný problém.
Vlastně nechápu, jak můžou takoví lidi existovat. Sám mám doma tříměsíční štěně německého ovčáka, které jsem vám minule ukazoval, jmenuje se Tango. A taky máme zlatého retrívra Ellu. Předtím jsme měli dalšího německého ovčáka Maxe. Bohužel nás opustil před dvěma roky. Rád na něj vzpomínám.
Zpátky k zákonu proti týrání. Když se do něčeho pustím, tak chci, aby to bylo udělané pořádně a mělo reálný dopad. Proto jsem se potkal i s ministrem zemědělství, aby naše novela zákona měla všechny náležitosti. Nejde jen o to, že zvýšíme tresty za týrání, ale že naše novela přesně říká, co musí chovatelé dodržovat. Třeba, že budou muset získat povolení a licenci a nahlásit všechny feny, které chovají. Doteď to museli dělat ti, kteří mají pět a víc fen – a takových chovatelů máme v Česku oficiálně asi 900. A my uvažujeme, že to snížíme tak, aby to bylo od tří fen nahoru. Taky zavedeme povinnost pro chovatele, aby každá fena měla evidenční list, ve kterém bude počet narozených a odchovaných štěňat, jejich zdravotní stav, záznam o úhynu. Veterináři dostanou větší kompetence a bude se jim snadněji spolupracovat s policií. V rámci naší novely řešíme i problematiku útulků.
Ti, co množí a chovají psy v krutých podmínkách, jsou normální grázlové.
Je celkem jasné, že ze svého pokoutného „byznysu“ ani neodvádí daně. Podle odhadů jen 30 procent pejsků, kteří se v množírnách narodí, zůstává v Česku. S ostatními se kšeftuje v zahraničí. Určitě to je pro některé lidi zlatý důl. Posvítíme si na ně.
Pomoct může i každý z vás. Nejen tak, že nebudete tolerovat týrání zvířat ve svém okolí a nahlásíte to na policii, ale i třeba tím, že když si budete kupovat pejska, půjdete se nejdřív k chovateli podívat a ověříte si, v jakých podmínkách se štěně narodilo a vyrůstalo.
Každopádně vám všem, kterým není osud psů lhostejný, mockrát ze srdce děkuju.