„Pokračujeme v projektu, který vznikl při návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona 26. října 2018 v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa. Tehdy jsem pana prezidenta vzal na návštěvu Národní galerie, abych mu ukázal jedinečnou francouzskou sbírku, kterou zakoupil náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Na základě toho vznikla myšlenka spolupráce s Centre Pompidou. Všechna muzea na světě usilují o spolupráci s Centre Pompidou,“ uvedl Andrej Babiš.
„S panem prezidentem Lasvignesem jsem o partnerské spolupráci obou institucí jednal už 12. listopadu 2018 při návštěvě Centre Pompidou v Paříži a pozval jsem ho do Prahy. Nikdy u nás nebyl. Nyní je tu poprvé v životě. Přijel do Prahy, abychom pokračovali v tomto projektu. Naše jednání bylo velice konkrétní. Představa Centre Pompidou, s níž souhlasím, je, že chceme dlouhodobě spolupracovat. Praha by se mohla stát centrem a propojením mezi zeměmi V4 a Francií,“ řekl Andrej Babiš.
Dalším krokem bude vytvoření memoranda o porozumění, v němž Česká republika a Francie specifikují témata a formáty budoucí spolupráce v této oblasti. Rrealizace tohoto projektu závisí i na rekonstrukci historické budovy Veletržního paláce, který by se měl stát hlavní budovou Národní galerie.
„Je to významná památka a s žádnou jinou alternativou se nepočítá. Není to o pozemkových problémech. Toto je budova, kterou přijel obdivovat i Corbusier, když byla postavena. Je to historická budova a je škoda, že jsme si na to nevzpomněli dříve. Myslím si, že i návštěva z Francie ocenila, že je to budova, kterou je třeba obdivovat. Vypadá celkem moderně, ale má za sebou už zhruba devadesát let,“ uvedl premiér.
Rekonstrukce bude trvat několik let. Již během této doby by se měly realizovat výstavy a semináře v rámci česko-francouzské kulturní spolupráce.