Jeden z hlavních problémů spočívá v odkladu termínu konce skládkování z roku 2024 na rok 2030, který Ministerstvo životního prostředí ČR odůvodnilo nutným souladem s evropskou legislativou. Odsouváním ještě zhoršíme aktuální neudržitelný stav skládek. Přes 800 skládek ročně hoří, což je velká ekologická zátěž, protože tyto výpary znečišťují ovzduší. Dále v důsledku množství skládek dochází k znečišťování podzemních vod. V rámci Evropy je Česká republika brána jako jedna z nejlepších zemí v třídění odpadu, a přesto jeho velká část končí díky nízké skládkovací ceně. Navíc nám kapacita skládek asi do deseti let dojde a my musíme najít radikální řešení, jak přesunout vytříděné složky k recyklaci, a ne na skládky, jak tomu je dnes.
Mám obavy, že zákon mohl vzniknout pod lobbistickým tlakem, protože s ním nejsou spokojeni ani zástupci krajů. Většina krajů se vyjádřila proti posunu termínu konce skládkování, protože mají zainvestováno do dílčích řešení a respektují stávající zákon. Mluví se o nepřipravenosti, ale kdo zajistí, že se na rok 2030 připravíme, když jsme teď deset let nedělali vůbec nic?
Legislativní návrh budou Piráti nadále připomínkovat a ve spolupráci s odborníky chystají uspořádat kulatý stůl a připravit pozměňovací návrhy. Piráti k tématu uspořádali již dva semináře a vytvořili tematický web pro odborníky i veřejnost (ZDE). Na webové stránce je k dispozici také veřejný výzkum k odpadům.